به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی برنج نیوز؛ مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج درباره افزایش قیمت برنج ایرانی گفت: افزایش قیمت برنج ایرانی را در سال جاری به دلیل کاهش ورود برنج خارجی کاری عاقلانه نمی‌دانم. تولیدکنندگان ایرانی نباید امسال برنج را گران کنند، ولی اگر بخواهند پا به پای برنج خارجی جلو بروند، با گران شدن برنج خارجی، آنها هم برنج ایرانی را گران می‌فروشند.

او تأکید کرد: تولیدکنندگان می‌توانند از فرصت گران شدن برنج خارجی بهره ببرند و سهم خود را در بازار گسترش دهند و در واقع بازار را به دست بگیرند.

کشاورز ادامه داد: با گران شدن برنج خارجی و ارزان ماندن برنج ایرانی مردم برنج ایرانی را می‌خرند ولی اگر امسال هم گران کنند مردم همچنان به برنج خارجی که ارزان‌تر است، گرایش پیدا می‌کنند و تولیدکنندگان ایرانی باز هم، امکان غلبه در بازار را از دست می‌دهند.

او ادامه داد: ادعای تولیدکنندگان ایرانی این است که ۲میلیون و ۴۰۰هزار تن در سال برنج تولید می‌کنند، در حالی که مصرف کشور سالانه ۳میلیون و ۲۰۰هزار تن است. پس خروج برنج خارجی از بازار به معنای کاهش عرضه نیست.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پایان اظهار کرد: با این حال رفتار ایرانی‌ها همیشه این طور بوده که با گران شدن کالای رقیب آنها نیز کالای ایرانی را گران می‌کنند و حاصل این اتفاق چیزی جز رکود در بازار نیست.