• امروز : چهارشنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۰
  • برابر با : Wednesday - 14 April - 2021
2
قائم مقام اتحادیه شالیکوبی داران استان مازندران:

دولت به ما بودجه‌ای برای نوسازی شالیکوبی‌ها نمی‌دهد/ ارز یارانه‌ایِ دولت به جیب چه کسانی می رود؟!

  • کد خبر : 1194
  • 02 مرداد 1399 - 14:30
دولت به ما بودجه‌ای برای نوسازی شالیکوبی‌ها نمی‌دهد/ ارز یارانه‌ایِ دولت به جیب چه کسانی می رود؟!
قائم مقام اتحادیه شالیکوبی داران استان مازندران گفت: حدود 30تا 40درصد از شالیکوبی ها به حالت سنتی فعالیت می کنند و هنوز مدرن نشدند، دلیل مدرن نشدن این است است که دولت هیچ بودجه ای در این زمینه در اختیار ما، بانک کشاورزی و جهاد کشاورزی قرار نداده است تا بتوانیم شالیکوبی ها را مدرن کنیم.

«قنبرعلی گُلی»، قائم مقام اتحادیه شالیکوبی داران استان مازندران، درخصوص نوسازی کارخانه‌جات شالیکوبی داران و دغدغه ها و مشکلات آنها به خبرنگار برنج‌نیوز گفت: حدود ۳۰تا ۴۰درصد از شالیکوبی ها به حالت سنتی فعالیت می کنند و هنوز مدرن نشدند، دلیل مدرن نشدن این است است که دولت هیچ بودجه ای در این زمینه در اختیار ما، بانک کشاورزی و جهاد کشاورزی قرار نداده است تا بتوانیم شالیکوبی ها را مدرن کنیم.

وی ادامه داد: در پی این عدم مدرن شدن شالیکوبی ها در سال با ضایعات بسیاری از برنج روبه رو هستیم، در سطح مازندران ۱۲۶۰ تا شالیکوبی داریم اگر بخواهیم به طور میانگین حساب کنیم که اگر در روز ۱۰۰کیلو ضایعات از شالیکوبی داشته باشد تناژش معلوم می شود و این باعث می شود که ما مجبور شویم در صورت کمبود برنج اقدام به واردات کنیم و ارز کشور به جیب کشورهای دیگر رود.

وی با تأکید بر اینکه دولت حاضر نیست به کارخانه دارها وام و سوبسید دهد بیان کرد: همچنین دولت در نوسازی هم همکاری نمی کند و به نظرم این عدم همکاری به ضرر خود دولت تمام می شود علاوه براین در سرمایه گردش هم همکاری نمی کند به کارخانه دار سرمایه گردش نمی دهد تا کارخانه دار بتواند برنج های کشاورزان را به قیمت مناسب خریداری و تبدیل کند و آن را در اختیار دولت قرار دهد.

قائم مقام اتحادیه شالیکوبی داران استان مازندران درباره عدم همکاری دولت در زمینه برنج توضیح داد: حدود ۸ سال قبل اداره بازرگانی یعنی همان اداره غله سابق، برنج را از کارخانه دار می خریدند و برای روز مبادا ذخیره می کردند تا اگر کم آوردند برای تأمین بازار به بازار بفرستند اما الان حدود ۵سال است که خود دولت هم چنین کاری نمی کند، الان دولت پیشنهاد خرید توافقی را می دهد به این معنی که مثلا برنج طارم ۲۰هزار تومان باشد دولت ۱۵هزارتومانش را پرداخت کند و این خرید توافقی نه برای کشاورز و نه برای کارخانه دار به صرفه نیست که به دولت دهد.

وی افزود: کشاورزان زمانی که اولین بار محصولاتشان رشد کرد به خاطر هزینه هایی که برای تولید محصول داشتند مجبور می شوند به دولت بفروشند و کارخانه داران هم توان این را ندارند که این برنج ها را بخرند و انبار کنند که یک روزی به دولت بفروشد به همین خاطر مجبور است به اندازه ظرفیت و پول خودش خریداری کند.

قنبرعلی گُلی درباره واردات برنج اظهار کرد: ما می توانیم از سرانه برنج کل کشور که هر نفر ۳۵کیلو است، با احتساب واردکنندگان ۲۵کیلو از این سرانه را تأمین کنیم اما حدود ۱۰تا ۱۵کیلو در سرانه در تُناژ خیلی بالا می شود چون دلال ها با ارتباطاتی که دارند که می خواهند که صنعت و تولید ما در کشور بخوابد تا بتوانند واردات کنند و از این راه سود کلانی بدست آورند.

گُلی افزود: اگر دولت جلوی واردات را بگیرد و به شالیکوبی دار و کشاورز کمک کند اصلا نیازی به واردات نداریم حتی می توانیم نقش صادرکننده هم ایفا کنیم.

قائم مقام اتحادیه شالیکوبی داران استان مازندران با اشاره به اینکه اکثر کارخانه داران در آستانه ورشکستگی هستند گفت: ارزی که دولت با قیمت ۴۲۰۰تومان در اختیار دلال ها قرار می دهد متأسفانه باعث مشکلات بی شماری می شود مثلا باید لاستیک پوست کن با ارز ۴۲۰۰تومان را با ارز ۲۰۰۰۰ خریداری کنیم دلال ها هم در نهایت ۱۰۰ تن برنج را دولتی فروشند ولی ۹۰۰تن مابقی را به صورت آزاد به فروش می رسانند.

قنبرعلی گُلی درباره وظایف و مسئولیت هایی که در اختیار دارند توضیح داد: تمام کارها و اقدامات ما به صورت اسناد و مدارک در دسترس است و اینطور نیست که بخشنامه ای از سوی دولت آمده باشد و من اقدام نکرده باشم و به صورت مداوم با استاندار، وزیر و نمایندگان مجلس مکاتبه داریم همین دو هفته قبل با دو نماینده مجلس آقای زارعی کیاپی و بابایی کارنامی جلسه ای داشتیم و درباره مشکلات کشاورزی صحبت کردیم.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که ما در این جلسه مطرح کردیم وضعیت بیمه شالیکاری است اینکه یک شالیکار با فاصله کم و نزدیک به شهر ۳۰درصد حق بیمه می دهد و شالیکار دیگر با همان مشخصات و تأسیسات ۱۰درصد حق بیمه را می دهد و این اختلاف در طول سال به کارخانه دار ضرر می زند.

قائم مقام اتحادیه شالیکوبی داران استان مازندران با اشاره به کمبود نیروی انسانی و اینکه کارگران ایرانی توان کار کردن در شالیکوبی ها را ندارند گفت: زمان فصل برداشت گرمای هوا به خاطر خشک کن ها به بالای ۵۰درجه می رسد و کارگران ایرانی توان این سختی کار را ندارند ما درخصوص اینکه نباید از کارگران اتباع بیگانه استفاده نکنیم انجام وظیفه کردیم اما صحبت ما این است که که حداقل شما هم در دو ماهی که فشار کار زیاد است ۲۰۰۰نیرو به ما بدهید تا ما بین شالیکوبی داران تقسیم کنیم و اگر مزدشان ۲تا ۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان است ۵میلیون مزد دهیم.

وی درباره مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد توضیح داد: هم از لحاظ کارگر و هم از نظر نرخ دچار مشکل هستیم از طرفی وزارت صنعت، معدن و تجارت به ما فشار می آورد و دولت هم ارزی نمی دهد همچنین دولت هیچ کالایی را حتی با ارز نیمایی به ما نمی دهد.

وی ادامه داد: به خاطر همین مشکلات ارزی و عدم انجام تعهدات، کارخانه دار باید لاستیک پوست کُنی که با ارز دولتی جفتی ۱میلیون تومان وارد می شود را با قیمت جفتی ۳میلیون تومان خریداری کند.

 قنبرعلی گُلی با بیان اینکه نمی دانیم ارز یارانه ای به جیب چه کسانی می رود؟ گفت: من در زمینه های شالیکوبی، دامداری و کشاورزی فعالیت دارم و برای فعالیت در این حوزه ها کود، لوازم یدکی شالیکوبی و وسیله نقلیه مثل تراکتور را با قیمت آزاد می خریم و تعجبم از این است که دولت این ارز یارانه ای را به چه کسانی می دهد، حداقل مبلغی را در اختیار ما قرار دهد و بگوید با مسئولیت خودتان برنج با این کیفیت را خریداری و به بازرگانی تحویل دهید.

وی افزود: اگر دولت دست ما را بگیرد ما هم بازوان پرتوان دولت می شویم و به دولت کمک می کنیم ولی متأسفانه هیچ خبری نیست.

قائم مقام اتحادیه شالیکوبی داران استان مازندران با اشاره به اینکه قانون های مصوب شده در عمل اجرا نمی شوند بیان کرد: قانونی مصوب شده که مثلا در هر سال ۵۰تا شالیکوبی را در مازندران مدرن کنید ولی استاندار در این خصوص می گوید بودجه کافی برای مدرن سازی شالیکوبی ها نداریم متأسفانه مصوب می شود ولی اینجا که می رسد می گویند بودجه ای نداریم.

وی در پایان تصریح کرد: ما در جمهوری اسلامی نباید وارد کننده باشیم بلکه باید در هر محصولی صادرکننده باشیم.

لینک کوتاه : http://berenjnews.ir/?p=1194

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.