کشاورز درباره ممنوعیت واردات برنج که اخیرا از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده است، گفت: ممنوع شدن واردات برنج یکی از مشکلاتی است که اکنون در بازار این کالا وجود دارد، زمانی که وزیر جهاد کشاورزی بدون تفکر تصمیماتی را برای این بازار اتخاذ می کند، عواقب آن را نیز باید در نظر بگیرد.

او به واردات برنج اشاره و بیان کرد: تا قبل از ممنوعیت واردات برنج به میزان یک میلیون تن برنج وارد کردیم که حالا کالای موجود در بازار رو به اتمام است و این امر باعث کمبود و گرانی برنج در بازار خواهد شد.

کشاورز با بیان اینکه کمبود برنج در بازار افزایش قاچاق و ورود آن به صورت غیرقانونی و غیررسمی را با خود به همراه خواهد داشت، افزود: تمام مشکلاتی که اکنون در بازار حاکم است به ضرر مصرف کننده خواهد بود و کسی که به صورت غیرقانونی اقدام به واردات برنج می کند سود لازم را کسب می کند و به تبع مصرف کنندگان به دلیل کمبود این کالا در بازار مجبور به خرید با قیمت بالاتر خواهند بود و ضرر و زیان هایی شامل حال آن ها خواهد شد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اظهار داشت: حمایت از برنج ایرانی باید در دوره برداشت انجام می شد و اکنون فصل برداشت برنج به اتمام رسیده و افزایش قیمت برنج تنها به سود کارخانه داران و دلالان خواهد بود.

او گفت: عواملی که مطرح شد جزو مسائلی هستند که وزارت جهاد کشاورزی توجه چندانی به آن نکرده و قیمت لحظه ای کالا در بازار باعث ایجاد مشکلاتی می شود که قابل جبران نخواهد بود.

کشاورز اعلام کرد: در تاریخ 96/08/04 اعلام شده بود که سامانه ثبت سفارش در تاریخ 96/09/01 باز خواهد شد و این امر باعث شد تا اقداماتی را جهت خرید برنج را در دستور کار قرار دهیم اما چند روز به بازگشایی سایت، وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد به دلیل واردات بی رویه برنج و نیز رکود حاکم در بازار داخلی تا اطلاع ثانوی واردات برنج محدود خواهد شد.