صادر کنندگان برنج که که شاهد افزایش 20 درصدی قیمت برنج باسماتی در سال جاری نسبت به سال گذشته بوده اند گفتند، ایران ممکن است از هفته آینده واردات را آغاز کند.

ویجای ستیا، رئیس اتحادیه صادر کنندگان برنج هند گفت: «با توجه به اینکه سال گذشته این موقع تجارت آغاز شده بود، انتظار می رود ایران به زودی آغاز واردات برنج باسماتی را اعلام کند... تاخیر به وجود آمده به دلیل تداوم فصل برداشت برنج داخلی در ایران بوده است.»

هند سالانه حدود 4 میلیون تن برنج باسماتی به بیش از 100 کشور جهان صادر می کند که کشورهای ایران، عربستان، امارات، کویت، آمریکا و انگلیس مشتریان اصلی آن هستند.

دیگر عامل افزایش قیمت برنج باسماتی در بازار بین المللی کاهش میزان برداشت این نوع برنج در هند در فصل جاری است. کاهش قیمت های داخلی این کالا موجب شده تا کشاورزان هندی سطح زیر کشت باسماتی را کاهش دهند.

معمولا تقاضا و قیمت برنج باسماتی در این موقع از سال به دلیل آغاز واردات ایران افزایش می یابد. سال گذشته ایران در هفته دوم ژانویه آغاز واردات برنج باسماتی را اعلام کرد. این بار، در حالی ایران احتمالا شروع به واردات این نوع برنج خواهد کرد که قیمت آن در بازار بین المللی با افزایش روبرو شده است.

راجن سودرشان، مدیر شرکت آیریا، در این باره گفت: «ما انتظار داریم ایران روز 22 ژانویه واردات برنج باسماتی را آزاد کند.» وی افزود، در بازار بین المللی هم اکنون قیمت هر تن برنج باسماتی با 15 تا 20 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 900 تا 1150 دلار رسیده است.