سید محمد جعفری اظهار داشت: در اجرای دستورالعمل وزیر جهاد کشاورزی به منظور رونق‌بخشی به بازار برنج بومی با کیفیت و حمایت از کشاورزان، شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو با همکاری نمایندگی غله گیلان از 19 دی امسال با تجهیز و راه اندازی دو مرکز خرید در استان گیلان در فاز نخست آماده دریافت برنج صدری هاشمی از شالیکاران گیلان است.

وی افزود: در مرحله نخست دو مرکز در شهرستان رشت  انبار امین الضرب  و شهرستان رودسر انبار شرکت بازرگانی دولتی ایران از لحاظ امکانات سخت افزاری و نرم افزاری کاملا تجهیز و با حضور کارشناسان خبره شرکت غله و موسسه تحقیقات برنج کشور و نمایندگان سازمان جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی با نصب بنر از 19 دی سالجاری رسما فعالیت خرید توافقی برنج صدری هاشمی آغاز شد.

جعفری افزود: نرخ خرید توافقی برنج صدری هاشمی براساس هشت درصد شکستگی به ازای هر کیلو 9 هزار و 100 تومان تعیین شده که به ازای هر درصد شکستگی بیشتر یا کمتر از هشت درصد به نرخ برنج اضافه یا از آن کسر خواهد شد.

وی تصریح کرد: در صورت استقبال از طرح حمایتی  خرید توافقی برنج بومی با کیفیت از سوی کشاورزان شالیکار، شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو این آمادگی را دارد تا در کوتاه‌ترین زمان به صورت مرحله ای و نیاز منطقه ای تعداد مراکز خرید در هر نقطه از استان گیلان را افزایش دهد.

مدیرعامل غله و خدمات بازرگانی منطقه دو تاکید کرد: خرید توافقی حمایتی تنها مختص به کشاورزان شالیکار است و ارائه معرفی نامه سازمان جهادکشاورزی که در برگیرنده اطلاعات کشاورز از قبیل سطح زیرکشت، نوع برنج و میزان تولید است. برای تحویل برنج به مراکز خرید ضروری است. دولت برنامه ای برای خرید برنج از دلالان و کارخانه داران ندارد.

جعفری، هدف طرح خرید توافقی برنج بومی با کیفیت را حمایت از کشاورزان شالیکار و خارج کردن بازار برنج داخلی از رکود و همچنین تامین بخشی از ذخایر راهبردی برنج کشور دانست.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور با بیان اینکه علیرغم اقدامات انجام شده و اطلاع‌رسانی گسترده از طریق رسانه ملی و رسانه‌های چاپی و مجازی تاکنون برنجی در مراکز راه اندازی شده شرکت غله در استان گیلان خریداری نشده است، گفت: تحقیقات بازار و بررسی‌های محلی و میدانی به‌عمل آمده بیانگر این است که از شروع قریب به دو هفته ای خرید توافقی برنج صدری هاشمی در استان گیلان، بازار برنج دارای تحرک شده بطوری که کشاورزان با توجه به قیمت بالاتر بازار کشش و رقبتی برای تحویل برنج به مراکز خرید توافقی ندارند.

جعفری افزود: هر چند محموله‌هایی نیز به دلیل اختلاط با برنج‌های مشابه و یا با برنج‌هایی با درصد بالایی از آسیب‌دیدگی توسط کارشناسان در مراکز برگشت داده شد.

مهندس جعفری ضمن ابراز گلایه از بیان مسائل غیر کارشناسی و اخبار غیر واقعی توسط برخی از مسئولین و مدیران تشکلها در حوزه خرید توافقی برنج اظهار داشت: هر گونه انتشار و انعکاس مطالب غیر واقعی و غیر فنی و تناقص گوئی در خصوص محصولات استراتژیک به خصوص برنج، موجب آسیب به کشاورزان و اذهان عمومی و به ویژه بازار میگردد و زمینه ساز فرصت جویی برای دلالان و واردکنندگان برنج خواهد شد.

وی تصریح کرد: خرید برنج‌های بومی با کیفیت از جمله صدری هاشمی تنها بصورت خرید توافقی صورت می‌گیرد و نه تضمینی و منابع مالی آن نیز از طریق شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران تامین خواهد شد.

جعفری گفت: در حالی‌که قریب به دو هفته است که خرید توافقی برنج در استان گیلان آغاز شده اما متاسفانه برخی رسانه‌ها از قول یکی از مدیران تشکل‌ها آغاز خرید را 30 دی اعلام کرده و اطلاع متناقض دیگری از فرآیند خرید که توافقی بوده را منعکس می‌کند.

وی اعلام کرد: کشاورزان شالیکار تا 15 بهمن فرصت دارند تا برنج صدری هاشمی خود را به مراکز خرید تحویل دهند.