یزدان سیف  در پاسخ به اینکه پیش‌تر اعلام کرده بودید که قرار است مقاصد وارداتی برنج تنوع پیدا کند اما این اتفاق نیفتاده، گفت: این مساله به خاطر آن است که وزارت بهداشت صرفا مبادی واردات را به هند اختصاص داده چرا که شاخص‌های فنی گذاشته‌اند که بر اساس آن شاخص‌ها فقط می‌توان برنج را از هند تامین کرد.

وی افزود: هندی‌ها هر سال هنگام واردات برنج قیمت‌ها را افزایش می‌دهند و ما در تلاش هستیم که از کشورهایی همچون اوروگوئه، پاراگوئه و آرژانتین برنج خود را تامین کنیم‌ البته پاکستان هم یکی دیگر از کشورهایی است که می‌توان از آن برنج وارد کرد اما به دلیل آنکه مبادلات آنها با دلار و مبادلات تجاری ما با یورو انجام می‌شود این امکان وجود ندارد.

وی در پاسخ به موضوع عدم اختصاص ارز مبادله‌ای از سوی بانک‌ها به واردکنندگان برنج  گفت:  بنا به دستور رئیس جمهور و تصویب کارگروه تنظیم بازار باید ارز مبادله‌ای برای واردات برنج اختصاص یابد.

طی چند سال اخیر به دلیل افزایش واردات برنج از هند، هندی‌ها همواره در ماه‌هایی که ثبت سفارش در ایران آزاد است قیمت هر تن برنج خود را چند صد دلار افزایش می‌دهند که این مساله باید با تنوع‌بخشی به مقاصد وارداتی اصلاح شود.

 اتحادیه اروپا به تازگی به دلیل باقی ماندن بقایای سموم در برنج باسماتی هند واردات این برنج را به اتحادیه ممنوع کرده است و چشم امید هندی‌ها برای جبران این ممنوعیت به بازار ایران دوخته شده است.