نشست مشترک رئیس سازمان جهاد کشاورز ی مازندران ومعاونین بااتحادیه شالیکوبی داران مازندران 

نشست مشترک ریس سازمان جهادکشاورزی مازندران بهمراه معاونین شان با هیئت مدیره اتحادیه شالیکوبی   داران استان مازندران  به صرف صبحانه کاری  در بابل برگزار شد، این نشست که با هماهنگی و رایزنی جناب سید تقی جعفریان امیری مشاور استانداردر امور برنج وریئس هیئت مدیره اتحادیه شالیکوبی داران  برقرار گردید که شرح کامل این نشست درذیل میآاید.  

مهندس حیدرپور نظر شما در مورد نشست اتحادیه شالیکوبی داران چیست؟

  اتحادیه شالیکوبی داران یکی از تشکل های  مورد حمایت دولت است . تشکل ها باید بتوانند مسائل و مشکلات درون صنفی شان را حل و فصل کنند و دولت هم از نظر فنی و هم از نظرتسهیلاتی حمایت می کند . کمک دولت این  است که تشکل ها بتوانند  روی پای خودشان بایستند و مسائل و مشکلات درونی را خودشان حل کنند تا کمتر به دولت منتقل شود .

برنامه هایی که در جلسه امروز مطرح شد وعده های پیش بینی می شود تا چه بازده زمانی تحقق پیدا کند؟

 این نشست با هماهنگی مهندس جعفریان در دفتر اتحادیه برگزار شد که نشست خوبی بوده ومواردی که مطرح شداز هر زمانی که امکان و مقدور است از همین فردا قابل اجرایی شدن است و مورد حمایت هستند .

صندوق توسعه ملی اگر قرار باشد برای توسعه خشک کن برنامه ایی اجرا کند چقدر زمان می برد؟

دستورالعمل صندوق توسعه ملی و نوع فعالیت های آن شامل صندوق و مشخص شدن سود به محض ابلاغ شامل همه فعالیت ها می شود که در صندوق پیش بینی شده و حمایت از شالیکوبی داران ، تبدیل سیستم گذشته به جدید ، مدرن شدن و افزایش ظرفیت خشک کن ها در استان ، ظرفیت هایی است که قطعا مورد حمایت سازمان است و تشکیلات پیش بینی شده  ودر صندوق توسعه ملی هم استفاده خواهند کرد.

قابل پیش بینی است که هر واحد چقدر می تواند از این تسهیلات استفاده کند؟

میزان تسهیلات بستگی به نوع سیستم مدرن ، هزینه پیش بینی شده ، امکانات و هزینه های پیش بینی شده و نوع ظرفیت و بازدهی  کارخانه دارد

مجتبی ولایی کارشناس کشاورزی و مدیرعامل اتحادیه شالیکوبی داران استان هم  درحاشیه این نشست  گفت : ضمن قدرانی از حضور ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی استان ومعاونین محترمشان وهمچنین تلاش وپیگیری جناب سید تقی جعفریان ریاست محترم هیئت مدیره که زمینه این نشست را مهیا نمودندافزودند: مشکلات شالیکوبی داران در 6 بخش مطرح است که مسئله مهم اش نرخ کارمزد شالیکوبی داران می باشد.

وی افزود : با توجه به افزایش بهای حامل های انرژی ، ما در بحث سرمایه در گردش شالیکوبی ، دچار مشکل هستیم . ابتدای فصل هم کشاورز برای کاشت ، داشت و برداشت نیاز به پول دارد و ما هم خود برای بهسازی نیاز به پول داریم  و در بحث  نوسازی واحدهای شالیکوبی از منظر صندوق ذخیره ارزی اگر انجام گیرد ، به صرفه است اما اگر قرار باشد با بهره 20 و 22 درصد باشد طبیعتا هیچ واحدی حس و اشتیاقی برای نوسازی و بازسازی ندا رد به دلیل اینکه واقعا به صرفه نیست که من 100 میلیون تومان پول از بانک بگیریم ، 300 میلیون به بانک بدهم اما اگر از محل صندوق ذخیره باشد طبیعتا کارمزدش کم و قابل انجام است و به دلیل اینکه بعضی از واحدها سنتی ، ضایعاتش خیلی زیاد است ، به علاوه با توجه به مسئله سرپازنی تراش سرپا یک دو سال است و در استان شایعه شده نیازاست ،  انجام شدن  این کار هم ضروری است .

 مدیرعامل اتحادیه شالیکوبی داران استان مازندران ، اضافه نمودن  واحدهای شالیکوبی ها را به خاطر اینکه در ابتدای فصل کشاورزان  با مشکل مواجه نشوند  و ماندن شالی ها باعث ضایعاتی مثل خالدار شدن و یا بوگیری برنج  نشود را ضرورت دیگر دانست و افزود:  نوسازی شالیکوبی ها دیگر لازمه کار است و ما  باید بتوانیم وام را از صندوق ذخیره بگیریم نه بانک با بهره 24 درصد .

ولایی با اشاره به موضوع ارزش افزوده  اظهار داشت : البته اتحادیه استانی در مورد ارزش افزوده کارهایی انجام داده و در حال حاضر در پیش نویس مجلس  رفته که انشااله اگر تصویب شود ،  بخش کشاورزی و شالیکوبی از پرداخت ارزش افزوده معاف می شوند .

چند شالیکوبی در استان داریم؟

ما 1260 واحد شالیکوبی در سطح  استان وجود دارد  که حدود 900 واحدش فعال و بقیه هم به خاطر همین مشکلات پیش رو از قبیل درآمد کم ، کاهش تولید و تبدیل اراضی  تعطیل یا بعضی از آنها به  تالار عروسی تبدیل شده است  .

چند واحد آن مدرن و چند واحد سنتی می باشند ؟

حدود 220 تا 230 واحد مدرن و ما بقی سنتی هستند  ولی همه واحدهای ما آمادگی دارند اما نیاز به وام دارند .  لیکن این کار با  20 درصد سود بانکی قطعا عملیاتی نمی شود مگر اینکه این وام از محل صندوق ذخیره ارزی با نرخ  بهره  پایین  پرداخت شود .

طرح تجمیع شالیکوبی داران به نتیجه می رسد؟

طرح تجمیع به نظر نمی رسد که قابل انجام باشد به دلیل اینکه در مسئله تجمیع به فرهنگ سازی خیلی پیچیده و طولانی نیاز است. اگرچه این طرح توسط خود اتحادیه شالیکوبی داران در ابتدا داده شد به جز در بهشهر که یک اتفاق جالبی  در حال شکل گرفتن است و 3 تا 4 نظر از همکاران به اتفاق دارند یک شالیکوبی مدرن  می سازند  در سطح استان اتفاقی نیفتاده است .

طرح تجمیع به چه شکل خواهد بود؟

شما فرض کنید در یک منطقه 20 همکار شالیکوب و 20 واحد شالیکوب و 20 مدیر مجزا هستند  و همه دستگاه ها ضعیف به خاطر اینکه هزینه ها تولیدشان زیاد است و مدت تبدیل و کارشان کم است ، اگر این 20 واحد بتوانند در یک زمین بزرگتری یک واحد شالیکوبی مدرن یا به صورت تعاونی شریک شوند هم ضرورت به این ندارد که هر 15 نفر به عنوان مدیر مشغول شوند و  هم از نظر مسائلی مثل ضایعات و تبدیل ، چیزی از قبل کم و کسر نمی شود ولی اگر این فرهنگ بخواهد جا بیافتد به نظر می رسد به زمان طولانی نیاز دارد