واردات برنج در مازندران و گیلان هنوز ادامه دارد و کشاورزی در این مناطق درحال نابودی است. در این شرایط حدود 800 هزار تن برنج خارجی از طریق بازارچه‌های مرزی وارد کشور شده؛ به‌راستی چه کسی پاسخگوی این واردات غیرقانونی است؟

واردات برنج در مازندران و گیلان هنوز ادامه دارد و کشاورزی در این مناطق درحال نابودی است. در این شرایط حدود 800 هزار تن برنج خارجی از طریق بازارچه‌های مرزی وارد کشور شده؛ به‌راستی چه کسی پاسخگوی این واردات غیرقانونی است؟
به نقل از "جهان صنعت"، انتقاد از واردات برنج صرفا به کشاورزان و رسانه‌ها ختم نمی‌شود. واردات بدون حساب و کتاب صدای مجلس را هم درآورده به‌طوری که در جلسه یکشنبه مجلس شاهد انتقادات تندی از سوی نماینده مردم نور و محمودآباد بودیم. عبدالوحید فیاضی طی تذکری رسما اعلام کرد که کشاورزان مازندران و گیلان در حال نابودی هستند.
واردات برنج در سال‌های اخیر یکی از جنجالی‌ترین مسایل بخش کشاورزی بوده و همواره بین مسوولان مربوطه در این زمینه اختلاف‌نظرها جدی وجود داشته است. امسال نیز این اختلاف‌نظرها از آنجا شروع شد که برخی مسوولان از جمله معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی و دبیر انجمن برنج اعلام کردند بازار برنج اشباع است و نیازی به واردات نیست.
دبیر انجمن برنج اعلام کرده کشور در سال ۹۴ کلا از واردات بی‌نیاز است و عباس کشاورز، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که واردات برنج تا چه زمانی ممنوع است، گفت: فعلا شرایط بازار متعادل است و کمبودی احساس نمی‌شود اما چند روز پس از این اظهارات، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی از برنامه واردات کمتر از یک میلیون تن برنج در سال ۹۴ خبر داد.
هدف نامعلوم واردات آمار گمرک نشان می‌دهد در فروردین‌ماه امسال بیش از ۴۵ هزارت برنج وارد 
کشور شده است. در همین زمینه دبیر انجمن برنج کشور در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: مشکل تناقض‌گویی بین مسوولان وزارت جهاد کشاورزی است که حوزه معاونت زراعت بارها اعلام کرده نیازی به واردات در سال‌جاری نیست اما وزیر جهاد اعلام می‌کند که باید یک میلیون تن واردات انجام دهیم.
جمیل علیزاده شایق با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی تولید امسال را دو میلیون تن عنوان کرده است، اضافه کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسبی که امسال در گیلان، مازندران و گلستان وجود دارد، پیش‌بینی بنده این است که میزان تولید برنج باید بیش از دو میلیون تن باشد.
وی ادامه داد: قبلا بارها اعلام کرده‌ام که یک میلیون تن برنج اضافه از سال قبل به امسال رسیده، حتی اگر میزان تولیدمان هم دو میلیون تن باشد براساس نیاز سه میلیون تنی کشور به واردات در سال ۹۴ نیازی نیست.دبیر انجمن برنج کشور تصریح کرد: پس باید از مسوولان سوال کرد که آیا آنان قصد کاهش تولید به یک میلیون تن را دارند یا می‌خواهند مصرف را از سه به چهار میلیون تن برسانند؟
شایق با اشاره به اینکه مسوولان اعلام می‌کنند این واردات مربوط به ثبت سفارش‌های سال قبل است، گفت: شهریورماه سال قبل در جلسه‌ای که در سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد، نمایندگان وزارت جهاد و وزارت صنعت گفتند ثبت سفارش‌ها مربوط به فروردین‌ماه بوده و در آخر مهرماه اعلام شد بیش از ۹۰۰ هزار تن برنج براساس همان ثبت سفارش‌ها وارد شده است. مسوولان در همان جلسه عنوان کردند ما از اول اردیبهشت‌ماه ثبت سفارشی ندادیم و نخواهیم داد. اینکه دوباره چه زمانی ثبت سفارش دادند و اعلام نکردند بحث دیگری است.
وی تاکید کرد: هماهنگ‌کننده و ناظری در این زمینه نیست و در وزارت جهادکشاورزی هم میان مسوولان ناهماهنگی وجود دارد.
وزارت کشاورزی به درد تنظیم بازار نمی‌خورد
دبیرانجمن برنج کشور در مورد این موضوع که عمده برنج‌های وارداتی به کشور برنج هندی است، گفت: آلودگی برنج‌های هندی ثابت نشد اما وقتی می‌توان از نقاط مختلف مانند پاکستان، تایلند، ویتنام و اروگوئه برنج وارد کرد، چرا باید سراغ برنجی رفت که ابهام آلودگی در مورد آن وجود دارد.
شایق ادامه داد: زمانی که چنین شایعه‌ای وجود دارد مسوولان باید از جایی برنج بخرند که در مورد سلامتی آنها حرف و حدیث وجود نداشته باشد. هم‌اکنون دست مسوولان برای خرید از دیگر کشورها باز است چرا از هند خرید می‌کنند که ذهن مردم نسبت به برنج این کشور مخدوش است بنده علت این موضوع را نمی‌دانم.وی تصریح کرد: به اعتقاد بنده به عنوان یک کارشناس نه دبیر انجمن برنج کشور، سپردن تنظیم بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد اشتباه بود. وزارت کشاورزی حامی تولید است و در سرلوحه وظایفش حمایت بر حق از تولیدکنندگان داخلی قرار دارد. اگر این وزارتخانه حافظ منافع واردکنندگان شود، کشاورزان دل‌چرکین می‌شوند. بهتر بود این کار به وزارتخانه دیگری سپرده می‌شد.
شایق در مورد کیفیت برنج‌های هندی و پاکستانی نیز گفت: برنج‌های هندی و پاکستانی تقریبا از لحاظ کیفیت و قیمت شبیه هم هستند اما باز هم بنده به عنوان یک مصرف‌کننده و نه دبیر انجمن، صرفنظر از بحث آلودگی و از نظر کیفیت، برنج پاکستانی را به هندی، تایلندی را به پاکستانی و اروگوئه‌ای را به هر دوی آنهاترجیح می‌دهم