علی اکبریان ، امسال را سال زراعی خوبی برای برداشت برنج دانست و اظهار کرد: با توجه به مناسب بودن شرایط آب و هوایی و باران‌های به موقع، سال زراعی خوبی داشتیم.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم امسال بیش از 10 درصد افزایش تولید نسبت به سال گذشته داشته باشیم.

اکبریان با اشاره به برداشت دو میلیون تنی برنج در سال گذشته خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن رتون و کشت دوباره پیش بینی می کنیم بین دو تا دو میلیون و 300 هزار تن تولید داشته باشیم.

نائب رئیس انجمن برنج ایران درباره مقدار واردات برنج گفت: با در نظر گرفتن مصرف سرانه 36 تا 37 کیلوگرم برای هر نفر نیازمند 700 هزار تن واردات برنج هستیم که اگر امسال 200 هزار تن افزایش تولید داشته باشیم باید به همین مقدار از واردات کم شود.

وی واردات برنج را از ابتدای مرداد ماه امسال به مدت چهار ماه ممنوع دانست و اظهار کرد: علاوه بر 700 هزار تن برنج وارداتی نزدیک به 150هزار تن به عنوان ذخیره استراتژیک وارد می شود.

اکبریان افزود: مقدار برنج وارداتی برای ذخیره استراتژیک در گذشته 300 هزار تن بود که با کمک‌های وزرات جهادکشاورزی این مقدار به نصف کاهش یافت.

نائب رئیس انجمن برنج ایران تاریخ برداشت برنج را 25 تیرماه دانست و گفت: کارخانه‌های شالیکوبی نیز از این تاریخ در حال فعالیت هستند و تا به الان شاهد تولید برنج با کیفیت و مرغوبی بوده‌ایم.

این فعال اقتصادی درباره تعداد شالیکوبی‌های استان گفت: 1260 واحد شالیکوبی در مازندران فعالیت می‌کنند که عضوی از مجموعه سه هزارتایی کشوری هستند.

اکبریان مقدار برنج تولیدی مازندران را بیش از 700 هزار تن دانست و خاطرنشان کرد: تمامی این میزان بیان شده در شالیکوبی‌های استان تبدیل می‌شوند.

وی در مورد قیمت برنج نیز گفت: قیمت برنج پالول میان 8300 تا 8400 تومان خرید و فروش می‌شود که در صورت بوجار و بسته‌بندی، به کیلویی 9 هزار تومان می‌رسد.

نائب رئیس انجمن برنج ایران افزود: در دو ماه گذشته این برنج مبلغی میان 11 تا 12 هزار تومان در کیلو داشت.

اکبریان قیمت خرید تضمینی برنج را به دور از انصاف دانست و گفت: در حال حاضر قیمت خرید تضمینی برنج آن‌قدر پایین است که انبارهای دولتی نتوانسته‌اند خریدی از کشاورزان داشته باشند.

نائب رئیس انجمن برنج ایران افزود: خواسته کشاورزان این است که دستگاه‌های دولتی و سازمان‌هایی که در راس حمایت از برنج هستند پای کار بیایند تا به صورت خرید توافقی و خرید تضمینی از بازار برنج داخلی حمایت شود.

اکبریان تصریح کرد: در حال حاضر انبارهای خرید تضمینی برنج در مازندران خالی است و این نشان می‌دهد کشاورزان برای فروش محصول خود به قیمت تضمینی رغبتی ندارند.