محمدعلی قنبری‌نژاد با اشاره به اینکه گیلان 238 هزار هکتار سطح زیر کشت شالیزاری دارد اظهار داشت: از میزان مذکور به‌طور سالانه یک میلیون و 100 هزار تن شلتوک و بالغ بر 715 هزار تن برنج سفید استحصال می‌شود.

وی کارخانجات شالیکوبی را به‌عنوان مهمترین صنعت مرتبط در بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: کارخانجات شالیکوبی آخرین حلقه از زنجیره تولید برنج در گیلان محسوب می‌شوند.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاوزی گیلان با بیان اینکه گیلان بالغ بر 1500 کارخانه شالیکوبی فعال دارد تصریح کرد: این کارخانجات مسئولیت تولید برنج سفید استان را بر عهده دارند.

قنبری‌نژاد با تاکید بر اینکه هرساله بحث ارائه خدمات این کارخانجات به‌صورت هماهنگ در سطح استان و شهرستان‌ها بررسی و انجام می‌شود خاطرنشان کرد: طی جلسات و بررسی‌های مختلف در دستگاه‌های مربوطه استان، نرخ اتحادیه کارخانجات برنجکوبی در جلسه ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی تصویب و به کارخانجات ابلاغ می‌شود.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه ابلاغ نرخ توسط اتحادیه‌ها به کارخانجات شالیکوبی انجام می‌شود افزود: تیم مشترک نظارت استانی بر اساس برنامه‌های هماهنگ از تاریخ اول شهریور ماه امسال از واحدهای شالیکوبی سطح استان بازرسی و نظارت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر تیم مشترک نظارت استانی، تیم‌های نظارتی در سطح شهرستان‌ها به‌طور فعال به بازرسی و نظارت کارخانجات شالیکوبی می‌پردازند تصریح کرد: پیش بینی می‌شود در این ایام حداقل از 10 درصد کارخانجات شالیکوبی سطح استان در قالب تیم‌های مشترک نظارتی استانی بازدید و نظارت صورت گیرد.

قنبری‌نژاد با بیان اینکه نرخ تبدیل در کارخانجات شالیکوبی به دو بخش ریالی و جنسی تعیین شده است تصریح کرد: کارخانه‌دار در نرخ ریالی به ازای تبدیل هر یک کیلو شلتوک به برنج سفید 2200 ریال اجرت دریافت می‌کند.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان  نرخ اجرت جنسی در کارخانجات برنجکوبی را 3 کیلو و 50 گرم برنج سفید به ازای هر 100 کیلو شلتوک عنوان کرد و افزود: برای جلوگیری از تخلفات، الزاماتی در آگهی نرخ تبدیل به کشاورزان و کارخانجات اعلام شده است.

وی با تاکید بر اینکه پرداخت یکی از نرخ‌های جنسی و ریالی باید بر اساس تمایل و خواست کشاورز انجام شود خاطرنشان کرد: در کارخانجاتی که اجرت به‌صورت جنسی دریافت می‌شود کارخانه‌دار حق برداشت اجرت از تولیدات جانبی برنج سفید شامل نیمه دانه، دانه مرغی و سبوس را ندارد.

قنبری‌نژاد با بیان اینکه کارخانجات در زمان تحویل شلتوک موظف به وزن کردن شلتوک و ارائه فاکتور به کشاورز هستند تصریح کرد: صدور فاکتور در زمان تحویل برنج سفید به کشاورز به تفکیک برنج سالم، نیمه دانه، دانه مرغی و مقدار اجرت کارخانه‌دار از ضروریات وظایف کارخانجات در زمان تحویل برنج به کشاورز است.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با تاکید بر اینکه نرخ تبدیل بر اساس وزن شلتوک برداشت می‌شود خاطرنشان کرد: کارخانه‌دار مجاز به برداشت اجرت از محصول نهایی نیست.

وی خاطرنشان کرد: کارخانجات شالیکوبی موظفند از زمان تحویل شلتوک از کشاورز تا حداقل 30 روز محصول را در مقابل حوادث غیرمترقبه به‌ویژه آتش سوزی بیمه کنند.

قنبری‌نژاد با تاکید بر اینکه کشاورزان در صورت مشاهده هرگونه تخلف می‌توانند به ادارات تعزیرات حکومتی، جهاد کشاورزی و تعاونی شالیکوبی‌های شهرستان‌ها مراجعه کنند خاطرنشان کرد: شماره تماس 124 آماده رسیدگی به هرگونه تخلف در این حوزه است.