به گزارش پایگاه خبری برنج نیوز در گفتگو با ، علیرضا مهدوی ریاست اتحادیه شالکوبی داران شهرستان آمل تاكيد بر نظارت

همه جانبه بر روند عرضه ، خريد و فروش برنج در بازار به منظور جلوگيري از هرگونه تخليط احتمالي اقلام اين محصول، ياد آور شد: جهاد كشاورزي، صنعت و معدن و تعزيزات حكومتي استان با ايفاي نقش خود در اين راستا بيش از پيش اهتمام نمايند.

مهدوی بر ضرورت برند سازي محصول برنج و استان تاكيد كرد و خاطر نشان ساخت: برندهاي موجود نيز مورد شناسايي، نظارت و كنترل قرار گيرد.

گفتني است؛ایران با واردات بیش از یک میلیون تن برنج در سال های اخیر، پس از کشورهای فیلیپین، نیجریه و عربستان سعودی در رده چهارم واردکنندگان برنج جهان قرار گرفته است. این در حالی است که عملکرد تولید برنج ایران به تقریب با متوسط عملکرد جهان برابری می کند و میزان واردات کشور حدودا دو برابر میزان نیاز مصرف کشور است.
پیشی گرفتن میزان واردات برنج از میزان تولید این محصول در کشور، مساله ای بود که در دولت های نهم و دهم کسب و کار کشاورزانی را که به گونه مستقیم از این راه امرار معاش می کردند، به خطر انداخته بود. به ویژه آنکه در برخی از سال ها دیده شده بود واردات برنج در فصل برداشت قوت می گیرد و برنجکاران را با مشکلات بیشتری مواجه می سازد.
بررسی آمار واردات برنج طی سال های 1380 تا 1391 حاکی از آن است که طی این دوره میزان واردات این محصول از 699 هزار تن در سال 1380 با سیر صعودی به یک میلیون و 289 هزار تن در سال 1391 رسیده که نشان دهنده افزایش 45 درصدی در این دوره است.
همچنین در آن سالها شاهد بودیم به دلیل تحریم های بین المللی، ایران به ازای نفت صادراتی خود به هندوستان در ابتدا روپیه دریافت کرد که این مساله اعتراض امریکا را برانگیخت. پس از آن به ناچار در ازای پول نفت مجبور به واردات برنج از هندوستان شدیم که البته بخشی از حجم واردات برنج هندی به ایران آلوده بود و در آن زمان مجلس شورای اسلامی هم به این مساله واکنش نشان داد.

امسال در مازندران، 2011 هزار هكتار سطح زير كشت برنج وجود دارد و پيش بيني مي شود بالغ بر 1 هزار و 250 تن محصول شلتوك از اين مقدار به دست آيد..