BerenjNews.ir
امروز : 28 بهمن 1396 - 21:15
اخبار عمومی
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فریدونکنار با اشاره به آغاز عملیات نشاکاری به روش سنتی در روستای زاهدکلا شهرستان فریدونکنار گفت: تاکنون 4 هزار هکتار از شالیزارهای این شهرستان به روش سنتی و مکانیزه نشاکاری شده است.
دبیر انجمن برنج ایران با اشاره به 600 هزار هکتار سطح کشت برنج در کشور گفت: بیشترین سطح کشت را استان های مازندران، گیلان و گلستان به خود اختصاص داده اند و کاهش سطح کشت با کشت رتون و کشت دوباره جبران می شود.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: تاكنون 37 هزار و 739 هكتار معادل 18 درصد شاليزارهاي مازندران به كشت برنج اختصاص يافت كه از اين ميزان يك‌هزار و 569 هكتار به صورت مكانيزه و 36 هزار و 170 هكتار به صورت سنتي نشاكاري شد.
تاجران اروپایی اعلام کردند که شرکت بازرگانی دولتی ایران و خریداران بخش خصوصی در مجموع 120 تا 160 هزار تن برنج طی هفته جاری از تایلند برنج وارد کردند.
مدير جهاد كشاورزی نكا با اشاره به آغاز نشاء برنج در این شهرستان گفت: امسال ۹ هزار هكتار از اراضی شاليزاری نكا زير كشت برنج می‌رود.
مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت: با همکاری کارشناسان شرکت بیمه‌ ای مزرعه گستر و تلاش و کوشش کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی تاکنون 750 هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان تحت پوشش بیمه قرار گرفت.
رییس اتاق ایران سوییس، شریف نظام مافی گفت: به اعتقاد من اولویتی که بهتر است سال 96 بیشتر روی آن کار کرد، برطرف کردن سوبسید های فراگیری است که باعث شده اقتصاد کشور غیررقابتی شود
قاسمعلی حسنی عضو اتحادیه مواد غذایی گفت: طی ماه‌های اخیر نرخ برنج ایرانی به سبب آنکه ۲۵ الی ۲۶ درصد مصرف کنندگان خارجی به برنج ایرانی روی آوردند، نوساناتی را تجربه کرد.
مسیح کشاورز با اشاره به آخرین وضعیت نرخ برنج خارجی بیان کرد: پیش بینی می‌شود که نرخ هر کیلو برنج خارجی برای ماه رمضان از ۶ هزارتومان به بالا به مصرف کننده عرضه شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان گیلان با اعلام این خبر گفت: قرار است امسال حدود 90 هزار هکتار معادل 37 درصد از 238 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان با ماشین نشا شود.
علی اکبریان نائب رئیس انجمن برنج با اشاره به آخرین وضعیت نرخ برنج ایرانی در بازار اظهار داشت: برنج ایرانی به دنبال کمبود تقاضا در شالی کوبی‌های مازندران و گیلان ذخیره سازی شده و کمبودی در عرضه محصول وجود ندارد که موجب افزایش بی رویه قیمت شود.
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه سال گذشته ۲ میلیون و ۲۵۰ هزارتن در کشور تولید شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، امسال نیز حداقل تولید به همین میزان باشد.
مدير جهاد كشاورزي قائم شهر فرزین فرهادی از پيش بيني كشت مكانيزه برنج در 4 هزار هكتار از شاليزارهاي اين شهرستان خبر داد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت: با اجرای طرح پایش سلامت برنج تولیدی این استان مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی مازندران قرار گرفت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه به کشاورزان گیلانی توصیه می‌شود تقویم زراعی را رعایت کنند گفت: تاکنون ۶۷ درصد اراضی شالیزاری استان گیلان خزانه گیری شد.
حسن رزاقي گفت: با آغاز عمليات كشت برنج در شاليزارها، تاكنون 25 هكتار از شاليزارهاي شهرستان بابلسر نشاكاري انجام شده كه 15 هكتار آن به صورت سنتي و 10 هكتار مكانيزه بوده است.
رئیس جهاد کشاورزی مازندران گفت: تبلیغات علیه مصرف برنج خارجی در شبکه‌های مجازی مبنی بر وجود فلزات سنگین موجب شده تا تقاضا برای برنج ایرانی افزایش یابد.
مدیر جهاد کشاورزی فومن محمدرضا ابراهیم‌زاده گفت:‌ تاکنون در ۵ درصد از اراضی شالیکاری فومن خزانه‌گیری صورت گرفته است.
رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌داران و مواد پروتئینی از افزایش قیمت برنج خبر داد و گفت: قدرت خرید مردم برای برنج کاهش پیدا کرده و در مجموع برنج‌هایی که قیمت ارزان‌تر دارند، مشتری بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند.
مدير زراعت سازمان جهاد كشاورزي مازندران گفت: تاكنون 139 هكتار از شاليزارهاي مازندران نشا‌كاري انجام شد كه 122 هكتار به صورت سنتي و 17 هكتار به روش مكانيزه انجام شد.