BerenjNews.ir
امروز : 06 ارديبهشت 1397 - 15:27
اخبار عمومی
رئیس اتحادیه صادر کنندگان برنج هند گفت که صنعت برنج هند امیدوار است که ایران ممنوعیت واردات برنج باسماتی که از چهار ماه گذشته برقرار شده ، را لغو کند.
رییس مرکز مکانیزاسیون بخش کشاورزی می گوید، در دولت یازدهم و درنتیجه گشایش های برجام تاکنون بیش از 25 تا 30 درصد ناوگان ماشین های کشاورزی در کمتر از 3 سال نوسازی و بازسازی شد که این امر تحولی در بخش کشاورزی کشور ایجاد کرده است.
رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران در کارگاه آموزشی محصولات تراریخته که در پارک علم و فناوری استان البرز برگزار شد گفت: مردم محصولات تراریخته را با اطمینان مصرف کنند.
بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان اعتقاد بر این دارند که حدود 70 درصد آب‌های کشاورزی این شهرستان به هدرمی رود و به درستی استفاده نمی‌شود
به طور قطع رهاسازی و تجاری سازی این محصولات در صورت تایید سازمان استاندارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی و دیگر سازمان های ذیربط باید طبق پروتکل های استاندارد اجرایی شود.
رییس مرکزتوسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: ۷۵ درصد تراکتورها و کمباین های فعال بخش کشاورزی در دولت یازدهم پلاک گذاری شده است.
رئیس انجمن واردکنندگان برنج احمد بحق از احتمال کمبود و گرانی برنج در بازار شب عید به علت ممنوعیت واردات این محصول خبر داد.
در جلسه اخیر شورای اقتصاد مصوب شد که واردات برنج مجددا و با همان شرایط مصوب سال گذشته از سر گرفته شود و محموله‌های منتظر در مرزهای کشور پس از ابلاغ این مصوبه می‌توانند ترخیص شوند.
مقامات هندی می گویند احتمال دارد که در آینده نزدیک صادرات برنج باسماتی به ایران را از سرگرفته شود و این درحالی است که قیمت این نوع برنج که یک دوره 6 ماه آشفته را پشت سر گذاشته، اخیرا روند افزایشی به خود گرفته است.
سلیمان حاتم نژاد اظهار کرد: تا اوایل آذرماه امسال 120میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان ماشین آلات و ادوات کشاورزی شهرستان جویبار پرداخت شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: به دنبال این هستیم که در یک برنامه ۵ ساله، سطح زیر کشت برنج را کلا در استان‌های غیرشمالی با معرفی کشت جایگزین و اقتصادی کاهش دهیم.
نائب رئیس انجمن برنج علی اکبریان گفت: استمرار در تاخیر آزادسازی واردات برنج، افزایش قیمت و کمبود برنج در بازار داخل را به همراه خواهد داشت.
شاه حسینی با اعلام اینکه تعرفه باید فصلی و متغیر باشد، اظهار داشت: در طول سال نباید یک تعرفه تعیین شود بلکه باید تغییر کند تا با واردات برنج، هم جلوی افزایش افسار گسیخته برنج گرفته شود و هم اینکه با توجه به قیمت مناسب برنج وارداتی، مصرف کننده بتواند ارزان تر خریداری کند.
مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت: کل سطح زیرکشت برنج در این شهرستان بیش از ۶۵ هزار هکتار است که به احتساب سرانه، مصرف برنج و تامین غذایی بیش از ۴ میلیون ایرانی را تامین می‌کند.
سرپرست معاونت برنامه‎ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی در سال‌جاری بدون محدودیت به متقاضیان پرداخت می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان حبیب جهانساز گفت: شالیکاران گیلانی تاکنون 12هزار هکتار از شالیزارهایشان را شخم زمستانه زدند.
هند در حال آماده کردن هیئتی برای اعزام به ایران است تا از سهم خود از بازار برنج ایران در برابر شرکت های پاکستانی دفاع کند.
مدير جهاد كشاورزي شهرستان محمودآباد گفت: امسال 500 هكتار از شاليزارهاي اين شهرستان تجهيز، نوسازي و يكپارچه‌سازي مي شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه افزایش هزینه تمام شده تولید دلیل گرانی برنج است، گفت: ذخیره‌سازی برنج بسیار مناسب است به طوری که با این ذخایر می‌توان قیمت‌ها را تعدیل کرد
گمرک ایران اعلام کرد که تا زمان وصول مصوبه جدید شورای اقتصاد، واردات برنج مشمول پرداخت ۵۰۰۰ ریال به ازای هر کیلوگرم می‌شود.