BerenjNews.ir
امروز : 28 بهمن 1396 - 21:16
اخبار عمومی
سازمان تجارت خارجی تایلند اعلام کرد در صورتی که مجلس شورای اسلامی واردات برنج از این کشور را تصویب کند، ایران از ماه نوامبر امسال واردات برنج از تایلند را آغاز می کند.
مدیر جهاد کشاورزی آستارا از پرداخت حدود یک و نیم میلیارد ریال تسهیلات خرید ماشین آلات کشاورزی به کشاورزان این شهرستان در سال زراعی جاری خبر داد.
مدیر جهاد كشاورزي قائم شهر فرزین فرهادی گفت: شهرستان قائم شهر دارای هشت هزار و 200 هکتار شالیزار است که در بیش از 50 درصد از این زمین‌ها طرح تجهیز و نوسازی انجام شد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران حسن عنایتی گفت: 21 هزار و 110 هکتار مزارع پرورش رتون به صورت مکانیزه برداشت شد.
مدیر جهاد کشاورزی آستارا گفت: شخم زمستانه شالیزارهای آستارا با اجرا در شش هکتار از اراضی روستای عباس آباد این شهرستان آغاز شد.
معاون فرماندار ویژه آمل گفت: افزايش نرخ فعاليت شاليکوبی‌ها طبق نظارت فرمانداری 15 درصد نسبت به نرخ سال گذشته و براساس وزن برنج افزايش پیدا می‌کند.
استاندار مازندران ربیع فلاح در حالی وجود برنج خارجی را مصداق قاچاق کالا اعلام کرد که این کالا به وفور در سطح فروشگاه‌های استان توزیع می‎شود.
رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی برای تکمیل ذخیره خود در یک مقطع زمانی اقدام به خرید برنج کردند و همین اتفاق باعث افزایش قیمت برنج شد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه برداشت برنج در استان به پایان رسیده است، گفت: سطح کشت ارقام محلی 160 هزار و 147 هکتار و ارقام پرمحصول 50 هزار و 10 هکتار بوده است.
محمدحسین قربانی گفت: قاچاق برنج، برنجکار داخلی را با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است و این درحالی است که هیچ تضمینی برای سلامتی برنج های قاچاق وجود ندارد؛ زیرا این محصولات بدون غربالگری وارد کشور می شوند.
معاون جهاد کشاورزی مازندران با اظهار اینکه امسال حدود ۲۲۰ هزار هکتار از زمین‌های استان در مرحله اول زیر کشت برنج رفته بود گفت: از این اراضی بیش از ۹۵۰ هزارتن برنج تولید شد.
عضو اتحادیه مواد غذایی قاسمعلی حسنی گفت: کمبود بارندگی در کشور، باعث افزایش چشمگیر قیمت برنج شده است.
مدیر جهاد كشاورزي بابلسر با بیان اینکه نخستین برداشت رتون در شالیزارهای شهرستان بابلسر انجام شد، اظهار کرد: عملكرد محصول برنج در اين مزرعه دو هزار و 444 كيلوگرم در هكتار بوده است.
مدیر جهاد كشاورزي شهرستان بهشهر گفت: 100 درصد هزینه های اجرای طرح تسطیح اراضی و یکپارچه سازی زمین های شالیزاری توسط دولت پرداخت می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل گفت: بیش از 2 هزارو 260 هکتار از شالیزاریهای کشت مجدد برنج و پرورش رتون شهرستان بابل برداشت شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: امسال پیش بینی می شود بیش از 200هزار تن شلتوک معادل 120 هزار تن برنج از کشت دوم و رتون در استان برداشت شود.
علی محمد شاعری با بیان اینکه تولیدات داخل امسال حدود 2 میلیون و 400 هزار تن برآورد می‌شود افزود: با رعایت الگوی مصرف و فرهنگ‌سازی در این زمینه و مدیریت و تنظیم بازار نیازی به واردات برنج نداریم.
مدیر جهادکشاورزی بهشهر گفت: بخشی از کشاورزان شالیکار منطقه که واجد منابع آبی مطمئن بودند با هدف افزایش تولید بیش از 200 هکتار از اراضی خود را به کشت مجدد و رتون اختصاص دادند که به تدریج در حال برداشت است.
مدیر جهاد كشاورزي بابل سید احمد طاهري از تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی بیش از 136 هکتار از شالیزارهای این شهرستان خبر داد.
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه برنج‌های وارداتی درجه یک نیستند، گفت: ما قبل از تحریم، با تایلند قراردادی مبنی بر واردات برنج داشتیم که درحال حاضرتایلندی‌ها انتظار دارند این امر عملی شود.