BerenjNews.ir
امروز : 28 بهمن 1396 - 21:12
اخبار عمومی
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم توسعه دولت، توقف برنج کاری در مناطق آب دوست را جدی‌تر دنبال می‌کند.
معاون سخنگوی دولت تایلند روز یکشنبه اعلام کرد ایران علاقه مند به خرید برنج از تایلند و استفاده از ذخایر بزرگ این کشور است.
حسن عباسی معروفان معاون داخلی بازرگانی دولتی گفت: همزمان با فصل برداشت برنج واردات این محصول به مدت 4 ماه ممنوع بوده و پس از این بازه زمانی برای تامین نیاز داخلی بایستی نسبت به واردات اقدام کرد.
برنج دونوچ (رتون) که از پرورش دوباره ساقه های شالی پس از برداشت محصول اول به دست می آید ، وارد بازار برنج فروشی مازندران شده است .
دبیر انجمن واردات برنج ایران، گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده برنج ایرانی با توجه به تمامی حمایت ها به دلائل مختلف از جمله یکپارچه نشدن زمین های کشاورزی، فرسودگی ماشین آلات فرآوری، خرده مالکی و غیره نسبت به قیمت های جهانی سه برابر است.
در حالی شورای اقتصاد، وزیر جهاد کشاورزی و سازمان توسعه تجارت در مصوبات و بخشنامه های جداگانه واردات و ترخیص برنج از اول مرداد را تحت هیچ شرایطی مجاز ندانستند، گمرک از آزادسازی واردات برنج توسط تعاونی های مرزنشینان با مصوبه دولت خبر داد.
مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی کاوه خاکسار گفت:هر کیلو برنج ایرانی تا مرز 14 هزار تومان به فروش می رسد.
وزیر جهاد کشاورزی: براساس آمارها در سال های 1392 و 1393 تعرفه واردات برنج در تمام فصول 22 درصد بود و امروز نیز واردات این محصول با تعرفه 40 درصد صورت گرفته است.
عزیز الله شهیدی فر گفت : برداشت رتون از سطح 53 هزار هکتار زمین آغاز شد که به لحاظ سطح زیرکشت ، امسال کشتزارهای رتون به نسبت پارسال 12 درصد افزایش داشت .
نماینده مردم آمل در مجلس گفت: خرید برنج با توجه به اینکه قیمت این کالا در شرایط فعلی بالاست از سوی دولت صورت نگرفته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در راستای حمایت از تولیدات داخلی و با توجه به حجم ذخایر برنج کشور، وزارت جهاد کشاورزی در حال حاضر جهت برنج وارداتی مجوز صادر نمی‌کند.
دبير انجمن برنج کشور جميل عليزاده شايق دليل اصلي گراني برنج را فقر نظارت دانست و گفت: سازمان هاي نظارتي خواب هستند يا خود را به خواب زده اند
وزیرجهاد کشاورزی با انتقاد از تلاش برای واردات برنج مازاد بر نیاز گفت: سال ۹۲ حدود ۱.۸ میلیون تن برنج به کشور وارد شد و همچنان برای واردات این محصول تحت فشار هستیم.
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات برنج غلامرضا خانکشی پور گفت: تاجران غیر حرفه ای با هدف گران فروشی ، برنج داخلی را خریداری کرده و عرضه نمی کنند
مدیر جهاد کشاورزی رشت علی‌اکبر منصوری گفت: پرورش رتون در این شهرستان به اندازه تولید کشت اولیه برنج در شالیزارها مورد توجه شالی‌کاران قرار گرفت.
بر اساس ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی و مصوبه سازمان توسعه تجارت، واردات برنج در فصل برداشت و از انتهای تیرماه سال جاری ممنوع اعلام شد اما جدیدترین آمار منتشرشده از سوی گمرک نشان می‌دهد که در مرداد نیز برنج از مرزهای قانونی به کشور آمده است.
ربیع فلاح استاندار مازندران در مورد آخرین وضعیت قیمت‌گذاری برنج و فروش محصولات توسط شالیکاران گفت: امسال وضعیت قیمت برنج مطلوب و رضایت‌بخش است.
رسول ديناروند رييس سازمان غذا و دارو از شناسه دار شدن برنج هاى وارداتى خبر داد و گفت: هيچ برنجى بدون شناسه از سوى ما اجازه توزيع در بازار را نمي گيرد اما اين فرآيند هنوز براى توليدات داخل تكميل نشده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه حدود یک‌میلیون و 250 هزار تن شلتوک در این استان تولید می‌شود، گفت: حدود 40 درصد برنج سفید کشور در مازندران تولید می‌شود.
محمود واعظی، افزایش تولید برنج مازندران و نوسازی 25 درصد از کارخانه های شالیکوبی استان مازندران را گام موثری در توسعه تولیدات داخلی عنوان کرد.