BerenjNews.ir
امروز : 06 ارديبهشت 1397 - 15:25
اخبار عمومی
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات برنج غلامرضا خانکشی پور گفت: تاجران غیر حرفه ای با هدف گران فروشی ، برنج داخلی را خریداری کرده و عرضه نمی کنند
مدیر جهاد کشاورزی رشت علی‌اکبر منصوری گفت: پرورش رتون در این شهرستان به اندازه تولید کشت اولیه برنج در شالیزارها مورد توجه شالی‌کاران قرار گرفت.
بر اساس ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی و مصوبه سازمان توسعه تجارت، واردات برنج در فصل برداشت و از انتهای تیرماه سال جاری ممنوع اعلام شد اما جدیدترین آمار منتشرشده از سوی گمرک نشان می‌دهد که در مرداد نیز برنج از مرزهای قانونی به کشور آمده است.
ربیع فلاح استاندار مازندران در مورد آخرین وضعیت قیمت‌گذاری برنج و فروش محصولات توسط شالیکاران گفت: امسال وضعیت قیمت برنج مطلوب و رضایت‌بخش است.
رسول ديناروند رييس سازمان غذا و دارو از شناسه دار شدن برنج هاى وارداتى خبر داد و گفت: هيچ برنجى بدون شناسه از سوى ما اجازه توزيع در بازار را نمي گيرد اما اين فرآيند هنوز براى توليدات داخل تكميل نشده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه حدود یک‌میلیون و 250 هزار تن شلتوک در این استان تولید می‌شود، گفت: حدود 40 درصد برنج سفید کشور در مازندران تولید می‌شود.
محمود واعظی، افزایش تولید برنج مازندران و نوسازی 25 درصد از کارخانه های شالیکوبی استان مازندران را گام موثری در توسعه تولیدات داخلی عنوان کرد.
سرانجام پس از ماهها نابسامانی در بازار برنج و صعود بی سابقه قیمت این محصول، وزارت جهادکشاورزی در اقدامی دیرهنگام تصمیم گرفت ۱۰ هزارتن برنج را برای تعدیل قیمت این محصول روانه بازار کند.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: تاکنون 209 هزار و 341 هکتار معادل 99 درصد از شالیزارهای مازندران برداشت شده که در 169 هزار و 702 هکتار معادل 81 درصد به‌ صورت مکانیزه و 39 هزار و 639 هکتار به روش سنتی برداشت انجام شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان حبیب جهانسار گفت : امسال در 43 هزار هکتار از 238 هزارهکتار شالیزار های گیلان راتون پرورش داده شد.
وزیر جهاد کشاورزی در مورد افزایش قیمت برنج در بازار گفت: قیمت برنج خارجی در مقایسه با سال گذشته افزایشی ندارد و چون ذخایر استراتژیک را از برنج خارجی تامین کنیم، این کار تاثیری بر افزایش قیمت محصول داخلی ندارد.
قیمت برنج بدلیل تاخیر وزارت جهاد در تامین کسری از محل واردات و آزادسازی به موقع ذخایر در بازار،همچنان روبه افزایش است و مسئولان این وزارتخانه اذعان دارند که در کنترل قیمت این محصول ناتوانند.
دلاور حیدرپور گفت: شرایط سختی را برای دست یابی به برنج ارگانیک پیش رو داریم. باید دو سال متوالی برنج پایش و رصد شود. شرکت هایی که متخصص در این زمینه هستند و در ایران نمایندگی دارند، بعد از بررسی دو ساله می توانند ارگانیک بودن محصولی را تایید کنند.
قیمت اعلاترین برنج مازندرانی یعنی طارم محلی و هاشمی در حال حاضر در مراکز شالیکوبی های استان به طور متوسط هر کیلوگرم 83هزار تا 88 هزار ریال از شالیکاران خریداری می شود که این قیمت نسبت به سال پیش حدود 25 درصد افزایش دارد.
علیرغم اظهار نظر مسئولان حوزه تولید که گرانی برنج را ناشی از عدم نظارت می دانند، نهادهای نظارتی معتقدند که گرانی برنج ناشی از کمبود تولید و نبود عرضه کافی به بازار است.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از انجام عملیات مکانیزاسیون برنج در ۲۴۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خبر داد.
عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه کوچک بودن اراضی برنج مشکلی برای تولید بهینه محصول است،گفت:راهکار افزایش تولید برنج ایرانی با نرخ مناسب برای کشاورز و مصرف کننده کشت های پرمحصول است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: به دلیل مدیریت بازار که در دو سال گذشته به وسیله وزارت جهاد کشاورزی در کشور صورت گرفت و واردات کنترل شد در سال جاری از ثبات قیمتی خوبی برای برنج در بازار برخوردار هستیم و کشاورزان وضعیت خوبی برای فروش برنج خود دارند
معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در مورد واردات برنج پس از تاریخ ممنوعیت واردات و فصل برداشت برنج ایرانی گفت: اگر کسی سندی دارد که از ابتدای مرداد برنج وارد کشور شده آن را به ما نشان دهد تا برخورد کنیم.
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه دلیل گران‌فروشی برنج در تهران عدم نظارت و کنترل است، گفت: مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا اجازه می‌دهند این همه در حق مصرف کنندگان اجحاف شود.