BerenjNews.ir
امروز : 06 ارديبهشت 1397 - 15:31
اخبار عمومی
مدیرجهاد کشاورزی بابلسر حسن رزاقی گفت: پیش‌بینی می‌شود 4 هزار هکتار از اراضی این شهرستان زیر کاشت مجدد برنج برود.
دبیر انجمن برنج درباره قیمت فعلی بازار برنج شمال کشور گفت: هم اکنون در اوج برداشت برنج هستیم که هر کیلوگرم برنج بومی درجه یک، دو الکه با حداکثر بین دو تا سه درصد شکستگی، بین 95 تا 100 هزار ریال به فروش می رسد.
رئیس انجمن واردکنندگان برنج با تأکید بر اینکه سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در مورد ممنوعیت واردات برنج خوب بوده است، اظهار امیدواری کرد: ممنوعیت واردات برنج برای همه از جمله مرزنشینان، ملوانان و مناطق آزاد و ویژه هم اعمال شود.
مدير جهاد كشاورزي شهرستان محمودآباد احمد صادقي از تخصیص اعتبار 27 میلیاردی خرید ادوات کشاورزی برای کشاورزان محمودآبادی خبر داد.
مدیرکل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای وزارت کشاورزی گفت: امسال بالغ بر دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج تولید می‌شود که ضریب خودکفایی این محصول را تا ۷۰ درصد افزایش خواهد داد.
استاندار مازندران گفت: طرح ردیابی و کدگذاری محصول برنج استان با هدف حمایت از تولید و کشاورزان و جلوگیری از قاچاق برنج اجرا می شود.
رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی اسکندر زند از موفقیت محققان در اصلاح بذرهای برنج با رویکرد کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب خبر داد.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای حمایت از شالیکاران و تولید داخلی؛ واردات برنج از یکم مرداد ممنوع شد و این ممنوعیت تا پایان برداشت و فروش محصول داخلی ادامه دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان علیرضا شعبان‌نژاد از صدور مجوز خرید توافقی حمایتی برنج به منظور حمایت از برنجکاران در کاهش احتمالی قیمت توسط وزیر جهاد کشاورزی خبر داد.
رئیس کانون دانش و صنعت برنج گفت: میزان تولید برنج در سال جاری افزایش یافته است لذا در آینده نزدیک قیمت برنج روند کاهشی پیدا می کند.
بارندگی های اخیر در گیلان که از اوایل هفته جاری آغاز شده و در برخی ساعت ها به صورت رگباری و شدید است، برداشت محصول برنج در شالیزارهای استان را به تاخیر انداخته است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار سلیمان حاتم نژاد از پیش بینی کشت مجدد برنج در بیش از 2 هزار و 500 هکتار از شالیزارهای این شهرستان خبر داد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران عنایتی گفت: حدود 61 هزار تن شلتوک تا کنون از 13 هزار و پانصد هزار هکتار شالیزار مازندران برداشت شده است.
پرورش رتون هزينه کمتري نسبت به کشت اصلي دارد و مصرف کود، آب و آفتکش آن کمتر از کشت اول است و قيمت محصول آن نسبت به کشت اصلي بيشتر است.
مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برنامه‌ریزی برای افزایش عملکرد در واحد سطح به‌منظور رسیدن به خودکفایی برنج در سیکل تدریجی کلید خورده است.
مدیر جهاد کشاورزی آستارا ایرج شیارکار گفت: نخستین برداشت برنج از شالیزارهای این شهرستان در روستای ویرمونی آغاز شد.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: بر اساس قرارداد پژوهشی که دو سال قبل بین دانشکده کشاورزی آستاراخان و این دانشگاه امضا شد، 6 رقم برنج پرمحصول برای کشت در آستاراخان روسیه به محققان روسی معرفی و در مرکز تحقیقات دانشکده کشاورزی آستاراخان کاشته شد.
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان آمل از پیش بینی اختصاص 32 هزار هکتار سطح زیرکشت شالیزارهای این شهرستان به کشت مجدد و پرورش رتون خبر داد.
مدیر کل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی کاوه خاکسار از آغاز رسمی برداشت برنج خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال میزان تولید این محصول بین ۲.۲ تا ۲.۳ میلیون تن باشد.
رئیس شورای اسلامی شهرستان رشت اسماعیل حاجی‌ پور گفت: در این فصل از سال دو موضوع موجب دغدغه خاطر بوده که یکی از آنها وقوع بارندگی و دیگری واردات برنج است.