BerenjNews.ir
امروز : 28 بهمن 1396 - 21:12
اخبار عمومی
شالیزارهای مازندران با پشت سرگذاشتن نخستین دهه از ماه تیر به خاطر تابش مناسب آفتاب از بالا و جاری بودن آب پای ساقه ها، در وضعیت مناسب پر کردن دانه ها و طلایی شدن خوشه ها قرار گرفته است.
طرح انتخاب مشارکتی ارقام برنج موسوم به پی وی سی با هدف ارتقاء خودکفایی شالیکاران در 3 شهرستان رشت، صومعه سرا و آستانه اشرفیه در حال اجراست
حسين اسلامی گفت: در آستانه فرا رسيدن فصل برداشت برنج در استان و به منظور جلوگيری از کاهش ضايعت برنج در هنگام برداشت ، از کمباين های مخصوص برداشت برنج در آمل بازديد فنی شد.
مدیر جهاد کشاورزی قائم شهر گفت: این طرح با مشارکت شالیکاران و همکاری و توصیه های کارشناسان کشاورزی همزمان در هزار و پانصد هکتار از شالیزارهای این شهرستان بعنوان یک آیش با رها سازی زنبور تریکو گراما انجام شد.
رییس انجمن ایمنی زیستی گفت: درحال حاضر برنج تراریخته در کشور کشت نمی شود و واردات این محصول کشاورزی به کشور را نیز نداریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران دلاور حیدرپور گفت:بخشی از نیاز کشور به برنج را کسری داریم که باید با واردات جبران شود.
مدیرجهاد کشاورزی رودسر گفت: تاکنون شالیزارهای این شهرستان وضعیت مطلوبی را سپری کرده‌اند و اگر شرایط جوی به همین منوال پیش برود امسال هم شاهد برداشت 35 هزار تنی برنج سفید در رودسر خواهیم بود.
معاون وزیر صنعت از نامه‌نگاری سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کننده با وزارت جهادکشاورزی بر سر گرانی برنج خبرداد و گفت: آنچه که در بازار بر روی قیمت برنج اتفاق افتاده، گرانی بوده و گرانفروشی نیست.
سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان آمل گفت: بیش از 146 هکتار از زمین های شالیزاری این شهرستان پس از عملیات تجهیز و نوسازی، نشاکاری شد.
محققان کشور دستگاه وجین کن برنجی را عرضه کردند که ضمن سالم نگهداشتن نشاهای برنج در زمان وجین کردن، باعث حذف علف‌های هرز موجود در اطراف بوته‌های نشا خواهد شد.
سازمان توسعه تجارت در نامه‌ای به گمرک کشور اعلام کرد: ثبت سفارش واردات برنج از اول مردادماه ممنوع است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از ظهور خوشه‌های طلایی برنج در شالیزارهای برخی مناطق این استان خبر داد و گفت: امسال 10 روز از فصل فعالیت نشای برنج جلو هستیم.
معاون وزیر جهاد کشاوزی عباس کشاورز گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزارتن برنج سفید در کشور تولید شود
مدیر جهاد کشاورزی آستارا ایرج شیارکار از ظهور خوشه های طلایی برنج در بخشی از اراضی سطح زیر کشت این شهرستان خبر داد.
دبیر انجمن برنج کشور جمیل علیزاده شایق گفت: قیمت برنج در ماه مرداد به دلیل ورود محصولات جدید در بازار به طور قطع با کاهش همراه خواهد شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان علیرضا شعبان‌نژاد از کشت رقم جدید محصول برنج «گیلانه» در 30 هکتار از شالیزارهای این استان خبر داد.
احمد صادقی با بیان اینکه شهرستان محمودآباد یکی از پیشگامان موفق در اجرای طرح‌های بیولوژیک مبارزه با آفات است، اظهار کرد: مبارزه بیولوژیک در بیش از دو هزار و ۱۰۰ هکتار از شالیزارهای این شهرستان اجرا می شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی مازندران، ازاختصاص ردیف اعتباری 500میلیارد ریالی در سالجاری به کشاورزان برای توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی این استان خبرداد.
معاون سازمان حفظ نباتات با اعلام اینکه براساس ارزیابی وزارت بهداشت درصد آلودگی حد مجاز تا حد استاندارد برنج مازندران 2/5درصد است،گفت:این رقم در سطح دنیا بسیار بالاتر است.
وزیر کشاورزی ضمن بیان اینکه واردات برنج مدیریت شده است، تصریح کرد: مشکل برنج در زیرساخت آن است و به همین دلیل به دنبال وام هستیم و از نمایندگان مجلس درخواست داریم که در تجهیز منابع برای شالی‌کوبی‌ها به وزارت کشاورزی کمک کند.