BerenjNews.ir
امروز : 28 بهمن 1396 - 21:15
اخبار عمومی
مدیرجهادکشاورزی امل گفت: عمليات رهاسازی زنبورتريکوگراما توسط کارشناسان جهادکشاورزی در سطح 1600هکتار از زمين های شاليزاری شهرستان آمل عليه کرم ساقه خواربرنج انجام گرفت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: 124 هزار تن برنج طی دو ماهه امسال وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش 20 درصدی داشته است.
معاون آب ، خاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی گفت که بر اساس برنامه ششم توسعه ، یکصد هکتار از اراضی شالیزاری استان های مازندران و گیلان یکپارچه سازی ، تجهیز و نوسازی می شود .
مدیر بخش زراعت جهاد کشاورزی استان مازندران، گفت: یکی از برنامه‌های جهادکشاورزی مازندران، کشت مکانیزه حدود 60 هزارهکتار از اراضی برنج با است.
معاون اداره جهاد کشاورزی انزلی گفت : اولین خوشه های برنج در اراضی شالیکاری حوزه این شهرستان در روستای رودپشت در سطح چهار هکتار و رقم هاشمی مشاهده شد.
عضو انجمن ارگانیک کشور منوچهر درزیان با تاکید بر اینکه هزینه تولید برنج باید منطقی شود ،گفت: باید شالیزارها در چرخه تولید حفظ شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران دلاور حیدرپور گفت: بازار تعیین کننده قیمت برنج است و سازمان دیگری در این موضوع دخیل نیست.
رئیس مرکز تحقیقات برنج مازندران، رحمان عرفانی خواستار حمایت دولت از ارقام پرمحصول و سیاستگذاری صحیح در زمینه تحقیق و توسعه برنج شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: خودکفایی برنج هدف خوبی است، اما به دلیل تامین آب در کشور و رابطه مستقیم برنج با آب، رسیدن به خودکفایی را کمی با سختی مواجه می‌کند.
رییس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به اینکه فعالیت های زیادی برای تولید برنج تراریخته انجام شده است، اظهار کرد: مراحل ایمنی این محصول توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال انجام است.
مدیر جهاد کشاورزی نوشهر با انتقاد از اینکه هزینه تولید به سبب کاهش سطح مالکیت اراضی برای کشاورز بالاست، گفت: تغییر کاربری‌ها مشکلاتی را برای حفاظت از شالیزارها در شهرستان ایجاد کرده است.
دبیر انجمن برنج کشور با بیان اینکه افزایش قیمت برنج طبیعی است، گفت: قیمت برنج هر ساله قبل از فصل برداشت، به میزان اندک افزایش می‌یابد اما مجدد با آغاز برداشت، کاهش می‌یابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصول کشاورزی در گیلان تولید می‌شود گفت: بیش از ۳۵ درصد برنج در گیلان تولید می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با اقداماتی که صورت گرفته است تولید برنج در استان مازندران در سال جاری بسیار مناسب ارزیابی می شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان حبیب جهانساز از کشت مکانیزه برنج در 95 هزار هکتار اراضی شالیکاری این استان خبر داد.
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: برای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی، ثبت سفارش برنج آزاد نیست ، همچنین از آخرین روز تیرماه حتی یک کیلوگرم برنج به کشور وارد نخواهد شد.
رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی ضمن تشریح علت گرانی برنج پیش از آغاز ماه مبارک رمضان و پشت پرده‌های آن، از کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی این ماده غذایی با به دست آمدن محصول جدید خبر داد.
رئیس انجمن برنج معتقد است قیمت بهترین برنج در منطقه شمال، کیلویی 9500 تومان است و نوسانات شدید قیمت در بازار تهران به واسطه سودجویی برخی افراد و عدم نظارت دستگاه های نظارتی است.
فرزین فرهادی با اشاره به سیاست وزارت جهاد کشاورزی مبنی برکشت ارقام پر محصول برنج، اظهار کرد: بر این اساس امسال کشت ارقام پر محصول با هزار هکتار افزایش، به چهار هزار و ۲۰۰ هکتار رسیده است و این در حالی است که کشت ارقام محلی در سه هزار و ۶۶۸ هکتار از اراضی شهرستان انجام شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران پیش بینی کرده است که محصول نیمی از شالیزارهای این استان حداکثر تا 35 روز دیگر وارد بازار شود.