BerenjNews.ir
امروز : 28 بهمن 1396 - 21:22
اخبار عمومی
نماینده مردم قائمشهر، سیمرغ، سوادکوه، سوادکوه شمالی و جویبار گفت: وزیر جهاد کشاورزی در زمان برداشت برنج نباید مجوز واردات آن را صادر کند.
معاون شرکت بازرگانی دولتی با رد وجود برنج آلوده در انبارهای این شرکت گفت: این کار اقدام دلالان برنج داخلی در کشور بود که با کمک سایرین به هدفشان رسیدند، برنج را گران کردند و اکنون با قیمت ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان می‌فروشند.
نائب رئیس انجمن برنج علی اکبریان از آغاز برداشت برنج تا 40 روز دیگر خبر داد و گفت: با نزدیک شدن به زمان برداشت برنج، قیمت این محصول کاهش می یابد.
مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار گفت که با مشارکت سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) امسال 40 هکتار از اراضی شالیزاری روستای ازباران این شهرستان با هدف تولید برنج سالم و بسته بندی استاندارد ، نشا کاری شد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با توجه به نشاکاری 98 درصدی شالیزارهای استان، اما تاکنون تنها 21 هزار و 215 هکتار معادل 10 درصد از مزارع برنج استان زیرپوشش بیمه قرار گرفته است.
محمدرضا ضيايی گفت: شهرستان فريدونكنار با دارا بودن 6 هزار و 21 هكتار شاليزار، سالانه در كشت اول و دوم و پرورش رتون بيش از 28 هزار و 912 تن برنج سفيد توليد می كند.
نیاز اقتصادی کشاورزان ، میزان واردات ، سیاست های نوسانی بازرگانی ، رغبت به تولید داخلی و نیز زرنگی همیشگی دلالان در یک سیکل تودرتو باعث افزایش قیمت برنج در هفته های اخیر در بازار کشور شده در حالیکه دست کشاورزان از این افزایش خالی است .
نائب رئیس انجمن برنج گفت:طی سال های گذشته حمایت از اقلام پرمحصول از سوی وزارت جهاد صورت نگرفته که در نهایت همین امر موجب شد تا کشاورزان به سمت و سوی کشت اقلام محلی روند.
مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت: نخستین خوشه‌های برنج پس از دو ماه کشت در اراضی شالیزاری مازندران این شهرستان به بار نشست.
نایب رئیس انجمن برنج با بیان اینکه نرخ برنج کیفی در ۱۰ روز گذشته ۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم کاهش پیدا کرده است، گفت: هر کیلوگرم برنج طارم در شمال کشور ۸ تا ۹ هزار تومان به فروش می‌رسد در حالی که این محصول در ۱۰ روز گذشته ۹۵۰۰ تومان بود.
با وجود آنکه وزیر جهاد کشاورزی اخذ ۵۰۰ ریال به ازای هر کیلوگرم واردات برنج را ابلاغ کرده است، میزان ثبت سفارش برنج بر اساس آمارهای غیررسمی از هفت میلیون تن فراتر رفته است.
دبیر انجمن برنج در واکنش به ممنوعیت واردات برنج خارجی به شمال کشورگفت: مسئولان باید برای پشتیبانی از تولید داخل، راهکارهای دیگری مانند حمایت از تولید ارقام پرمحصول را در دستور کار قرار دهند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان حبیب جهانساز با اشاره به پایان نشای برنج اظهار کرد: نشای برنج در شالیزارهای گیلان 10 روز زودتر از موعد مقرر به پایان رسیده است.
استاندار مازندران خواستار حمایت از تولیدات داخل استان شد و گفت: ورود برنج خارجی به استان قاچاق محسوب می‌شود و بنده بر اجرای این طرح اصرار دارم و احساس می‎کنم به دور از انصاف است که با وجود تولید برنج در استان واردات انجام شود.
دبیر انجمن برنج کشور گفت: طبیعی است که در زمان توقف تولید، قیمت‌ها نیز رشد داشته باشد؛ اما با ورود محصولات جدید قیمت کاهش خواهد یافت.
افزایش تولید برنج یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است که به گفته مدیرکل غلات و محصولات اساسی این وزارتخانه، علی‌رغم کاهش سطح زیر کشت و افزایش جمعیت و مصرف برنج، میزان تولید این محصول استراتژیک در افق برنامه ششم توسعه و چشم انداز 1404 افزایش می‌یابد و ضریب خودکفایی حدود 65 درصدی حفظ می‌شود.
سيد احمد طاهري گفت: كشاورزاني كه در شاليزارهاي خود بويژه زمین هایی كه طرح تجهيز و نوسازي اجرا شده اقدام به احداث باغ مركبات كنند، از هرگونه تسهيلات به آنان از قبيل آبياري قطره اي، ديواركشي و مجوز احداث خانه كارگري خودداري مي شود.
استاندار گیلان گفت: گیلان با دارای بیش از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری و ۳۰۰ هزار نفر بهره‌بردار و تولید سالانه بیش از ۱ میلیون محصول قطب اصلی برنج کشور محسوب می‌شود.
مدیر زراعت سازمان حهاد کشاورزی مازندران گفت: تاكنون 20 هزار و 445 هكتار معادل 9 درصد از شاليزارهاي استان تحت پوشش بيمه كشاورزي قرار گرفته اند.
وی با بیان اینکه تقاضا برای برنج در منطقه رو به افزایش است، تصریح کرد: به خصوص تقاضا در بین مردم کشورهای آسیا از قبل بیشتر شده است.