BerenjNews.ir
امروز : 06 ارديبهشت 1397 - 15:25
اخبار عمومی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با اقداماتی که صورت گرفته است تولید برنج در استان مازندران در سال جاری بسیار مناسب ارزیابی می شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان حبیب جهانساز از کشت مکانیزه برنج در 95 هزار هکتار اراضی شالیکاری این استان خبر داد.
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: برای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی، ثبت سفارش برنج آزاد نیست ، همچنین از آخرین روز تیرماه حتی یک کیلوگرم برنج به کشور وارد نخواهد شد.
رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی ضمن تشریح علت گرانی برنج پیش از آغاز ماه مبارک رمضان و پشت پرده‌های آن، از کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی این ماده غذایی با به دست آمدن محصول جدید خبر داد.
رئیس انجمن برنج معتقد است قیمت بهترین برنج در منطقه شمال، کیلویی 9500 تومان است و نوسانات شدید قیمت در بازار تهران به واسطه سودجویی برخی افراد و عدم نظارت دستگاه های نظارتی است.
فرزین فرهادی با اشاره به سیاست وزارت جهاد کشاورزی مبنی برکشت ارقام پر محصول برنج، اظهار کرد: بر این اساس امسال کشت ارقام پر محصول با هزار هکتار افزایش، به چهار هزار و ۲۰۰ هکتار رسیده است و این در حالی است که کشت ارقام محلی در سه هزار و ۶۶۸ هکتار از اراضی شهرستان انجام شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران پیش بینی کرده است که محصول نیمی از شالیزارهای این استان حداکثر تا 35 روز دیگر وارد بازار شود.
نماینده مردم قائمشهر، سیمرغ، سوادکوه، سوادکوه شمالی و جویبار گفت: وزیر جهاد کشاورزی در زمان برداشت برنج نباید مجوز واردات آن را صادر کند.
معاون شرکت بازرگانی دولتی با رد وجود برنج آلوده در انبارهای این شرکت گفت: این کار اقدام دلالان برنج داخلی در کشور بود که با کمک سایرین به هدفشان رسیدند، برنج را گران کردند و اکنون با قیمت ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان می‌فروشند.
نائب رئیس انجمن برنج علی اکبریان از آغاز برداشت برنج تا 40 روز دیگر خبر داد و گفت: با نزدیک شدن به زمان برداشت برنج، قیمت این محصول کاهش می یابد.
مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار گفت که با مشارکت سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) امسال 40 هکتار از اراضی شالیزاری روستای ازباران این شهرستان با هدف تولید برنج سالم و بسته بندی استاندارد ، نشا کاری شد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با توجه به نشاکاری 98 درصدی شالیزارهای استان، اما تاکنون تنها 21 هزار و 215 هکتار معادل 10 درصد از مزارع برنج استان زیرپوشش بیمه قرار گرفته است.
محمدرضا ضيايی گفت: شهرستان فريدونكنار با دارا بودن 6 هزار و 21 هكتار شاليزار، سالانه در كشت اول و دوم و پرورش رتون بيش از 28 هزار و 912 تن برنج سفيد توليد می كند.
نیاز اقتصادی کشاورزان ، میزان واردات ، سیاست های نوسانی بازرگانی ، رغبت به تولید داخلی و نیز زرنگی همیشگی دلالان در یک سیکل تودرتو باعث افزایش قیمت برنج در هفته های اخیر در بازار کشور شده در حالیکه دست کشاورزان از این افزایش خالی است .
نائب رئیس انجمن برنج گفت:طی سال های گذشته حمایت از اقلام پرمحصول از سوی وزارت جهاد صورت نگرفته که در نهایت همین امر موجب شد تا کشاورزان به سمت و سوی کشت اقلام محلی روند.
مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت: نخستین خوشه‌های برنج پس از دو ماه کشت در اراضی شالیزاری مازندران این شهرستان به بار نشست.
نایب رئیس انجمن برنج با بیان اینکه نرخ برنج کیفی در ۱۰ روز گذشته ۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم کاهش پیدا کرده است، گفت: هر کیلوگرم برنج طارم در شمال کشور ۸ تا ۹ هزار تومان به فروش می‌رسد در حالی که این محصول در ۱۰ روز گذشته ۹۵۰۰ تومان بود.
با وجود آنکه وزیر جهاد کشاورزی اخذ ۵۰۰ ریال به ازای هر کیلوگرم واردات برنج را ابلاغ کرده است، میزان ثبت سفارش برنج بر اساس آمارهای غیررسمی از هفت میلیون تن فراتر رفته است.
دبیر انجمن برنج در واکنش به ممنوعیت واردات برنج خارجی به شمال کشورگفت: مسئولان باید برای پشتیبانی از تولید داخل، راهکارهای دیگری مانند حمایت از تولید ارقام پرمحصول را در دستور کار قرار دهند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان حبیب جهانساز با اشاره به پایان نشای برنج اظهار کرد: نشای برنج در شالیزارهای گیلان 10 روز زودتر از موعد مقرر به پایان رسیده است.