BerenjNews.ir
امروز : 28 بهمن 1396 - 21:09
اخبار عمومی
مدیر جهاد کشاورزی رشت علی اکبر منصوری از توزیع 10 هزار و 152 تن کود شیمیایی در بین شالیکاران این شهرستان خبر داد.
سید احمد طاهری با بیان اینکه شهرستان بابل دارای 45 هزار و 440 هکتار شالیزار است، اظهار کرد: تاکنون بیش از 35 هزار و 187هکتار از شالیزارهای شهرستان بابل نشاکاری شد که از این سطوح 4 هزار و 700 هکتار به صورت مکانیزه و مابقی به صورت سنتی کشت شد.
محمدرضا ضیایی اظهار کرد : در راستاي تأمين امنيت غذايي و توليد محصول سالم، طرح مبارزه بيولوژيک با آفات درشاليزارهاي شهرستان فریدونکنار آغاز شد.
طهمورث قاسم نژاد درباره مدیریت مصرف کود در شالیزارها گفت: مصرف کود اوره در شالیزارها سبب افزایش ساقه، افزایش پنجه دهی، افزایش سطح برگ و افزایش ارتفاع می شود.
عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی از برنامه ریزی برای تولید برنج تراریخته مقام به خشکی خبر داد و گفت: با تغییر ساختار ریشه و کشت برنج، می توان این محصول را مانند گندم تولید کرد.
دبیر انجمن برنج کشور گفت: کسری برنج مورد نیاز کشور حدود یک میلیون تن است که انتظار می رود در پسابرجام با برقراری روابط خارجی برنج کیفی وارد کنیم.
حمایت کشاورزان و رسیدن به خودکفایی، ناراحتی شالی‌کاران از کارگران فصلی با قیمت‌های صعودی در زمان تولید محصول برنج, مهم‌ترین دغدغه برنج‌کاران مازندرانی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان علیرضا شعبان نژاد گفت : 40 درصد برنج ایران در این استان با یک درصد مساحت کل کشور تولید می شود.
مدیر جهاد كشاورزي شهرستان جويبار با بیان اینکه در سال زراعی جاری بیش از 9 هزار و 333 هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان جويبار به زراعت برنج اختصاص می یابد گفت: تاکنون بیش از 330 هکتار از شالیزارهای این شهرستان به صورت مکانیزه نشاکاری شد.
رئیس اتحادیه صادر کنندگان برنج پاکستان اعلام کرد ایران پس از وقفه ای بیش از ۶ ساله، سفارش خرید ۳۰ هزار تن برنج از این کشور را ثبت کرده است.
کودهاي بيولوژيک،گياه برنج را در مقابل تنش هاي محيطي، حمله عوامل بيماري زا، خوابيدگي و کمبودهاي مواد غذايي ناشي از عدم امکان جذب عناصر غذايي مورد نياز گياه حفظ مي کند.
جهاد کشاورزي براي توليد محصول برنج تمامي نهاده هاي مورد نياز و سوخت را در اختيار بهره برداران قرارداده و هيچ مشکلي براي تامين آنها وجود ندارد.
بهترين زمان براي رهاسازي زنبور تريکوگراما در نسل اول در شاليزارهاي تحت پوشش اين شهرستان از 18 ارديبهشت ماه تا 26 ارديبهشت تعيين شده است.
مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت: تاکنون 130 هزار و 732 هکتار معادل 62 درصد شالیزار‌های استان نشاکاری شد.
در حالی که تولید برنج در پاکستان سازماندهی شده است، ایران با فرمول کشت صد سال پیش در حال تولید و فرآوری برنج است و با چنین سرعتی همیشه باید از هجوم برنج‌های وارداتی ایمن نباشد.
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه ۱۲ سال است که میزان تولید برنج بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن تا دو میلیون و ۲۰۰ هزارتن اعلام می‌شود، گفت: ما ۱۲ سال در این زمینه درجا زدیم.
مدير هماهنگي ترويج كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي مازندران گفت: ۴۴ درصد برنج تولیدی در کشور از سطح ۲۱۰ هزار هکتار زمین‌های شالیزاری مازندان تامین می‌شود.
گرانی برنج طی ماه‌های اخیر به یکی از کشمکش‌های وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی تبدیل شده است و یکی کاهش واردات را عامل آن می‌داند و دیگری ادعای مطرح شده را کاملا رد می‌کند و بازرسی و نظارت بر قیمت‌ها در بازار را وظیفه وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌داند.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: 14 هزار و 13 هکتار معادل 6درصد از شالیزارهای مازندران زیرپوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان حبیب جهانساز با اعلام این خبر گفت: نشاء این شالیزارها دو برابر مدت مشابه پارسال است.