BerenjNews.ir
امروز : 06 ارديبهشت 1397 - 15:20
اخبار عمومی
استاندار مازندران خواستار حمایت از تولیدات داخل استان شد و گفت: ورود برنج خارجی به استان قاچاق محسوب می‌شود و بنده بر اجرای این طرح اصرار دارم و احساس می‎کنم به دور از انصاف است که با وجود تولید برنج در استان واردات انجام شود.
دبیر انجمن برنج کشور گفت: طبیعی است که در زمان توقف تولید، قیمت‌ها نیز رشد داشته باشد؛ اما با ورود محصولات جدید قیمت کاهش خواهد یافت.
افزایش تولید برنج یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است که به گفته مدیرکل غلات و محصولات اساسی این وزارتخانه، علی‌رغم کاهش سطح زیر کشت و افزایش جمعیت و مصرف برنج، میزان تولید این محصول استراتژیک در افق برنامه ششم توسعه و چشم انداز 1404 افزایش می‌یابد و ضریب خودکفایی حدود 65 درصدی حفظ می‌شود.
سيد احمد طاهري گفت: كشاورزاني كه در شاليزارهاي خود بويژه زمین هایی كه طرح تجهيز و نوسازي اجرا شده اقدام به احداث باغ مركبات كنند، از هرگونه تسهيلات به آنان از قبيل آبياري قطره اي، ديواركشي و مجوز احداث خانه كارگري خودداري مي شود.
استاندار گیلان گفت: گیلان با دارای بیش از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری و ۳۰۰ هزار نفر بهره‌بردار و تولید سالانه بیش از ۱ میلیون محصول قطب اصلی برنج کشور محسوب می‌شود.
مدیر زراعت سازمان حهاد کشاورزی مازندران گفت: تاكنون 20 هزار و 445 هكتار معادل 9 درصد از شاليزارهاي استان تحت پوشش بيمه كشاورزي قرار گرفته اند.
وی با بیان اینکه تقاضا برای برنج در منطقه رو به افزایش است، تصریح کرد: به خصوص تقاضا در بین مردم کشورهای آسیا از قبل بیشتر شده است.
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: افزایش تولید برنج به عنوان دومین غذای مردم ایران و یک محصول راهبردی، در اولویت برنامه های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان علیرضا شعبان نژاد گفت: تنها سالانه حدود 5 درصد برنج تولیدی وارد چرخه تجارت جهانی می‌شود.
به دنبال افزایش تقاضا از سوی ایران، قیمت برنج باسماتی هند افزایش یافته است. ایران قصد دارد در آینده نزدیک واردات برنج باسماتی از هند را ممنوع کند.
مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به دریافت تعرفه ۵۰۰ تومانی و عوارض از واردات برنج خارجی محدودیت ورود این محصول به کشور به غیر از فصل برداشت آزاد شد.
ربیع فلاح در جلسه ستاد تنظیم بازار که در استانداری مازندارن برگزار شد، اظهار کرد: باید ورود هر نوع برنج خارجی به استان مازندران ممنوع اعلام شود.
دبیر انجمن برنج کشور، قیمت برنج مرغوب در بازار را کیلویی حدود ۱۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با برداشت و ورود برنج نو به بازار در اواخر مرداد و اوایل شهریورماه قیمت این کالا افت خواهد کرد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان ،جهانساز گفت : در این طرح کارت های حاوی زنبور تریکو گراما در شالیزارها نصب می شود.
سيد احمد طاهري مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل اظهار كرد: شهرستان بابل داراي 45 هزار و 444 هكتار شاليزار است كه تاكنون 44 هزار و 900 هكتار از مزارع برنج اين شهرستان نشاكاري شد.
جهانسوز گفت: منافع بسیار زیادی در واردات برنج وجود دارد که بسیاری از سیستم های وارد کننده برای واردات این محصول وزیر جهاد کشاورزی را به شدت تحت فشار قرار می دهند.
طهمورث قاسم نژاد در جلسه پروژه مدرسه در مزرعه برنج كه در آيش اميرده از توابع مركز جهاد کشاورزی شهيد خاكزاد رستمي فريم شهرستان ساري برگزار شد اظهار كرد: مديريت آب و آبياري، تغذيه و مديريت آفات و بيماري ها منجر به افزايش عملكرد، كاهش هزينه و توليد محصول سالم مي شود.
ایرج شیارکار با اشاره به نشای برنج در این شهرستان اظهار کرد: نشای برنج هر ساله از هفته‌های نخست اردیبهشت در آستارا آغاز می‌شود و تا اوایل خرداد ماه ادامه پیدا می‌کند.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: تاکنون 18 هزار و 520 هکتار معادل 8 درصد از زمین‌های کشاورزی استان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است.
معاون امور آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی درحاشیه بازدید از طرح تجهیز و یکپارچه سازی شالیزارهای فومن گفت : این طرح در سفر رییس جمهور به گیلان و مازندران مصوب شد.