BerenjNews.ir
امروز : 06 ارديبهشت 1397 - 15:19
اخبار عمومی
مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت: تاکنون 130 هزار و 732 هکتار معادل 62 درصد شالیزار‌های استان نشاکاری شد.
در حالی که تولید برنج در پاکستان سازماندهی شده است، ایران با فرمول کشت صد سال پیش در حال تولید و فرآوری برنج است و با چنین سرعتی همیشه باید از هجوم برنج‌های وارداتی ایمن نباشد.
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه ۱۲ سال است که میزان تولید برنج بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن تا دو میلیون و ۲۰۰ هزارتن اعلام می‌شود، گفت: ما ۱۲ سال در این زمینه درجا زدیم.
مدير هماهنگي ترويج كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي مازندران گفت: ۴۴ درصد برنج تولیدی در کشور از سطح ۲۱۰ هزار هکتار زمین‌های شالیزاری مازندان تامین می‌شود.
گرانی برنج طی ماه‌های اخیر به یکی از کشمکش‌های وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی تبدیل شده است و یکی کاهش واردات را عامل آن می‌داند و دیگری ادعای مطرح شده را کاملا رد می‌کند و بازرسی و نظارت بر قیمت‌ها در بازار را وظیفه وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌داند.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: 14 هزار و 13 هکتار معادل 6درصد از شالیزارهای مازندران زیرپوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان حبیب جهانساز با اعلام این خبر گفت: نشاء این شالیزارها دو برابر مدت مشابه پارسال است.
معاون تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی مازندران گفت : تاكنون 130 هزار هكتار از اراضی شالیزاری استان نشاكاری شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل علاوه بر 10 روز زودتر، 20 هزار هكتار بیشتر نشاء شده است.
محمدرضا ضیایی با بیان اینکه شوري خاک باعث بروز مسايل و مشكلات زيادي در مناطق وسيعي از زمین های كشاورزي می شود، گفت: در مازندران بدلیل افزایش سطح زير كشت برنج، مشکل شوری خاک در شالیزارها رفع نشده است که نیازمند راهکارهای جدی تری از سوی مسوولان مربوطه است.
حسن عنایتی با بیان اینکه تاکنون 179 هزار و 494 هکتار معادل 85 درصد شالیزارها آب تخت اولیه شد، اظهار کرد: 198 هزار و 925 هکتار معادل 94 درصد شالیزارها شخم و شیار شد.
عضو هئیت مدیره اتحادیه بنکداری گفت: طبق روال همه ساله ،با آغاز فصل برداشت در مرداد و اوایل شهریور قیمت برنج با کاهش 20 درصدی مواجه می شود.
در حالی که سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کاهش 38 درصدی واردات، ذخایر و موجودی برنج را عامل گرانی آن می‌داند، معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید دارد هیچ کمبودی در ذخایر و موجودی برنج وجود ندارد و سازمان حمایت، موظف به نظارت بر روند قیمت‌ محصولات کشاورزی در بازار خرده فروشی است.
نایب رئیس انجمن برنج گفت:نرخ هر کیلوگرم برنج در بازار 7 هزار تومان است و "مرده خر" نیز 5 هزار تومان خریداری می کند،اما دولت نرخ خرید تضمینی را 3600 تومان تعیین کرده است.
استاندار مازندران گفت: امسال توليد برنج اين استان در مقايسه با سال زراعي قبل با افزايش 17 درصدي به يك ميليون و 170 هزار تن مي رسد.
عضو هیئت مدیره اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: ایران با داشتن استعدادهای طبیعی فراوان از قبیل منابع آبی غنی ، خاک مرغوب،شرایط اقلیمی مناسب و همچنین زیر ساخت های لازم ، نیازی به واردات برنج خارجی ندارد.
مدیرکل غلات وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برنج تراریخته در کشور تولید نمی‌شود، گفت: تولید هر محصول تراریخته‌ای در کشور باید مطابق با قانون ایمنی زیستی باشد.
نایب رئیس انجمن برنج ایران از ابلاغ دستورالعمل خرید تضمینی برنج در فصل كاشت خبر دادو گفت: حدود هفت ماه پیش برنج پرمحصول و طارم به قیمت هر كیلوگرم 50 تا 60هزارریال از تولیدكننده خریداری می شد و با وقفه درعرضه 115هزارریال به فروش می رسید كه امروز قیمت آن به 95 هزار ریال رسیده است.
فرزین فرهادی مدیر جهاد کشاورزی قائم شهر گفت: 50 درصد اراضی شالیزاری این شهرستان امسال بصورت مکانیزه نشا می شود.
به روز کردن واحدهای شالیکوبی بهترین ومناسب ترین روش است لذا ما در قالب تسهیلات با شرایط خاص کمک می کنیم تا سرعت بیشتری در تبدیل دستگاه ها و مدرنیزه کردن شالیکوبی صورت گیرد و امید داریم با شرایط جدید اقتصادی ایجاد انگیزه شود برای شالیکوبی داران تا با بهره های تلفیقی سیستم فرسوده و قدیمی شمال کشور به دستگاه های مدرن تجهیزشود.
مدیركل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد كشاورزی از پیشنهاد این وزارتخانه به استان های شمالی كشور برای شناسنامه دار شدن برنج تولید داخل خبر داد.