BerenjNews.ir
امروز : 28 بهمن 1396 - 21:10
اخبار عمومی
محمد محمد پور عمران رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت مازندران از احداث شهرک صنفی برنج در این استان خبر داد.
مدیر شرکت خدماتی کشاورزی گیلان با اشاره به این‌که بیشتر بذرهایی که شالی‌کاران برای خزانه‌گیری استفاده می‌کنند خود مصرفی و ناخالص است، گفت: بذرهای استاندارد و گواهی شده برای تولید محصول باکیفیت‌تر در میان شالی‌کاران توزیع می‌شود.
انجمن صادارات برنج پاكستان هیاتی 22 نفره از اعضای این انجمن را برای سفری پنج روزه به ایران اعزام می كند تا فرصت های صادرات برنج به ایران را بررسی كنند.
حسن عنایتی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: ده هزار و 800 هکتار شالیزار تاکنون در مازندران بیمه شد.
سید حسین اسلامی سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان آمل گفت: سطح کشت نشای برنج این شهرستان تاکنون به 206 هکتار رسید که از این میزان 200 هکتار به صورت سنتی است.
رئیس انستیتو تغذیه و صنایع غذایی کشور گفت: موضوع استانداردسازی برنج‌های تولید داخل در حال انجام است و امسال روند آن بهتر خواهد شد.
تقریباً هر سال بازی دلالان منجر به افزایش و اختلاف چند هزار تومانی قیمت برنج تولیدکنندگان داخلی و قیمت مصرف‌کنندگان می‌شود. اما در سال زراعی قبل این بازی با تأخیر انجام شد و بالاخره قیمت برنج در ابتدای امسال بالا رفت بدون هیچ اقدامی از سوی سازمان حمایت.
سازمان حمایت در واکنش به افزایش قیمت برنج و کالای اساسی گفت: قیمت‌ها توسط بازار گردانان و واسطه گران از چرخه تولید تا مصرف مدیریت می‌شود و در عین حال سیاستگذاری و تنظیم بازار محصولات کشاورزی بر عهده وزارت جهاد است.
باران رحمت الهی سبب آب‌گیری 100 درصدی آب‎بندان‎های گلوگاه در شرق مازندران شده، به‎ویژه اینکه خزانه‎گیری برنج نیز از سوی شالیکاران آغاز شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نور با اشاره به شخم و شیار و خزانه‌گیری 90 درصد از شالیزارهای این شهرستان، گفت: نخستین نشای برنج در هفته جاری توسط کشاورزان نوری انجام شد.
رئیس اداره جهاد کشاورزی رشت علی اکبر منصوری از تولید 28 درصد از برنج تولیدی گیلان در 64 هزار هکتار از شالیزارهای این شهرستان خبر داد.
وزیر جهاد كشاورزی تاكید كرد كه مسئولیت این وزارتخانه تنظیم تراز تولید، واردات و تقاضاست و مسئولیتی در قبال گرانفروشی برنج در سطح بازار ندارد.
درحالی که رئیس اتاق اصناف مسئولیت نظارت بر قیمت برنج را به دلیل اینکه شامل قیمت گذاری مصوب نیست بر عهده وزارت جهاد کشاورزی می‌داند، این وزارتخانه نیز واکنشی دراین باره با توجه به مسئولیت سازمان حمایت در بازار نداشته است.
مدیركل نظارت بر فرآورده های خوراكی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: طبق مستندات هیچ گونه تولید و واردات برنج تراریخته(محصولات دستكاری شده ژنتیكی) به صورت تجاری دركشور نداریم.
مدير جهاد كشاورزي آستارا از پرداخت بيش از دو ميليارد ريال تسهيلات به كشاورزان اين شهرستان در سال زراعي جاري خبر داد.
فرزين فرهادي مدير جهاد كشاورزي شهرستان قائم شهر اظهار كرد: كشاورزان پيشرو شهرستان قائم شهر تاكنون اقدام به خزانه گيري بيش از 85 درصد شاليزارهاي خود كردند.
رییس اتحادیه شالیکوبی های گیلان گفت : به دنبال افزایش قیمت برنج در شهرهای بزرگ به ویژه تهران ، اصفهان و شیراز قیمت این محصول استراتژیک در گیلان نیز در چند هفته اخیر حدود 10 تا 15 درصد افزایش یافته است.
مدیر جهاد کشاورزی آستارا از آغاز نخستین نشای برنج در شهرستان آستارا به روش سنتی در روستای خلیله سرای بخش لوندویل آستارا خبر داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: شرکت بازرگانی دولتی در شرایطی که قیمت برنج افزایش می‌یابد باید ذخایر استراتژیک را به طور کنترل‌شده وارد بازار کند.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان نکا علی طاهری از آغاز نشاء برنج در روستاي اطرب شهرستان نکا خبر داد.