BerenjNews.ir
امروز : 28 بهمن 1396 - 21:19
اخبار عمومی
سلیمان حاتم نژاد گفت: اولین کشت مکانیزه نشاء برنج این شهرستان با حضور کارکنان بخش کشاورزی کشور ژاپن، جهاد کشاورزی، شرکت‌های بانک نشا و جمعی از کشاورزان منطقه در سطح یک هکتار از آیش روستای چهارطاق بن جویبار انجام شد.
از آنجا که فروردین‌ماه آغاز کشت و کار برنج در استان‌های شمالی است، پیش‌بینی می‌شود که با توجه به بارندگی‌ها و وضعیت مناسب نشاءکاری در زیر پوشش نایلونی، سطح زیر کشت این محصول استراتژیک در کشور به 600 هزار هکتار برسد.
قیمت برنج ایرانی در بازار مصرف افزایش یافته و هرکیلوگرم از این محصول تا ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
غلامرضا خانکشی‌پور در مورد دلایل افزایش قیمت برنج در بازار گفت: افزایش قیمت برنج در پایان هر فصل زراعی رخ می‌دهد و افزایش قیمتی که در یک ماه اخیر در محصول برنج اتفاق افتاده، موضوع جدیدی نیست.
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه فروشندگان و بنکداران مقصر گرانی ناگهانی این محصول در تهران هستند، گفت: سازمان حمایت باید این مساله را کنترل می‌کرد که این کار را انجام نداد.
سیداحمد طاهری در جمع بهره‌برداران روستای روشن آباد شهرستان بابل در رابطه با سرمازدگی خزانه برنج گفت: سرمازدگی پدیده ای است که در درجه حرارت های پایین سبب ایجاد خسارت و یا از بین رفتن اندام های گیاهی می شود.
درپی عدم ایفای تعهدات شرکت بازرگانی حسین پناه در قرارداد فروش انحصاری ۸۲ هزار تن برنج دولتی به ارزش ۱۸۲ میلیارد تومان، شرکت بازرگانی دولتی تهدید به شکایت از این شرکت به مراجع قضایی کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران دلاور حیدرپور از بذرپاشی و خزانه‌گیری 140 هزار هکتار اراضی شالیزاری در استان خبر داد.
بازرگانان و تجار بزرگ پاکستان برای افزایش صادرات برنج به ایران تا 4 میلیارد دلار خواهان برداشته شدن تعرفه گمرکی این کشور شدند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: احتمال دارد در مرداد به دلیل کاهش بارش‌ها، کشاورزان با کمبود منابع آبی مواجه شوند.
حسن پورمحمدی مدیر جهاد کشاورزی لاهیجان اعلام کرد : تاکنون در16 هزار هکتار از 23 هزار و816 هکتار شالیزارهای لاهیجان شخم اول زده شده است.
مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي مازندران درباره زراعت برنج در مازندران اظهار کرد: تاکنون 156 هزار و 766 هکتار معادل 75 درصد از شاليزارهاي مازندران شخم و شيار شد.
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی آمل از انجام نخستین نشاء مکانیزه برنج کشور در این شهرستان خبر داد و گفت: نخستین نشاء در روز پنج‌شنبه 19 فروردین‌ماه در سه هکتار در دهستان دشت‌سر روستای فیروزکلا سفلی انجام می‌شود.
در عید امسال بدلیل عدم کنترل قیمت برنج،نرخ این محصول نسبت به اسفند ماه افزایش قابل توجهی داشته است؛ در نتیجه برنج 8500 تومانی در تهران به بالای 11 هزار تومان رسید که موجب نارضایتی مصرف کنندگان شده است.
مدیر جهاد کشاورزی فومن امروز گفت : تاکنون در هشت هزار و 850 هکتار از 13 هزار و 870 هکتار شالیزار این شهرستان شخم اول زده شد.
کشت برنج در مازندران روز یکشنبه و حدود دو هفته زودتر از موعد سال های پیش با نشاء اولین شالیزار در روستای درزی کلا از توابع بخش دابودشت شهرستان آمل آغاز شد.
مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان فریدونکنار در اولین جلسه شورای اداری مدیریت جهاد کشاورزی فریدونکنار در سال 95، اظهار کرد: در سال 95 و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری با قدرت و انرژی هرچه تمام‌تر گام‌های موثری در مسیر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل برداشته می‌شود
دبیر انجمن برنج کشور گفت: طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی امکان بارش بارندگی‌های شدید در مناطق شمالی کشور وجود دارد و این مساله کمی نگران کننده است اما به کشاورزان و شالیکارانی که در مسیر رودخانه‌ها هستند هشدارهای لازم داده شده است.
رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه قیمت برنج افزایشی در مقایسه با قبل از عید ندارد گفت: شایعه سازان به دنبال افزایش قیمت هستند و حتی مسائلی چون صادرات برنج ایرانی را مطرح می‌کنند اما با مراجعه به آمار گمرک کذب بودن آن مشخص می‌شود.
در بازار شب عید و ایام نوروزی برنج تنها محصول خوراکی بود که با نوسان قیمت مواجه شد و وزارت جهاد کشاورزی نیز نسبت به آن اعتراض داشته و به گفته معاون این وزارتخانه، دلالان عامل گرانی این محصول هستند چراکه هیچ کمبودی در بازار نداریم و قیمت منطقی کیلویی 8000 تومان است.