BerenjNews.ir
امروز : 06 ارديبهشت 1397 - 15:26
اخبار عمومی
مدیركل نظارت بر فرآورده های خوراكی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: طبق مستندات هیچ گونه تولید و واردات برنج تراریخته(محصولات دستكاری شده ژنتیكی) به صورت تجاری دركشور نداریم.
مدير جهاد كشاورزي آستارا از پرداخت بيش از دو ميليارد ريال تسهيلات به كشاورزان اين شهرستان در سال زراعي جاري خبر داد.
فرزين فرهادي مدير جهاد كشاورزي شهرستان قائم شهر اظهار كرد: كشاورزان پيشرو شهرستان قائم شهر تاكنون اقدام به خزانه گيري بيش از 85 درصد شاليزارهاي خود كردند.
رییس اتحادیه شالیکوبی های گیلان گفت : به دنبال افزایش قیمت برنج در شهرهای بزرگ به ویژه تهران ، اصفهان و شیراز قیمت این محصول استراتژیک در گیلان نیز در چند هفته اخیر حدود 10 تا 15 درصد افزایش یافته است.
مدیر جهاد کشاورزی آستارا از آغاز نخستین نشای برنج در شهرستان آستارا به روش سنتی در روستای خلیله سرای بخش لوندویل آستارا خبر داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: شرکت بازرگانی دولتی در شرایطی که قیمت برنج افزایش می‌یابد باید ذخایر استراتژیک را به طور کنترل‌شده وارد بازار کند.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان نکا علی طاهری از آغاز نشاء برنج در روستاي اطرب شهرستان نکا خبر داد.
سلیمان حاتم نژاد گفت: اولین کشت مکانیزه نشاء برنج این شهرستان با حضور کارکنان بخش کشاورزی کشور ژاپن، جهاد کشاورزی، شرکت‌های بانک نشا و جمعی از کشاورزان منطقه در سطح یک هکتار از آیش روستای چهارطاق بن جویبار انجام شد.
از آنجا که فروردین‌ماه آغاز کشت و کار برنج در استان‌های شمالی است، پیش‌بینی می‌شود که با توجه به بارندگی‌ها و وضعیت مناسب نشاءکاری در زیر پوشش نایلونی، سطح زیر کشت این محصول استراتژیک در کشور به 600 هزار هکتار برسد.
قیمت برنج ایرانی در بازار مصرف افزایش یافته و هرکیلوگرم از این محصول تا ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
غلامرضا خانکشی‌پور در مورد دلایل افزایش قیمت برنج در بازار گفت: افزایش قیمت برنج در پایان هر فصل زراعی رخ می‌دهد و افزایش قیمتی که در یک ماه اخیر در محصول برنج اتفاق افتاده، موضوع جدیدی نیست.
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه فروشندگان و بنکداران مقصر گرانی ناگهانی این محصول در تهران هستند، گفت: سازمان حمایت باید این مساله را کنترل می‌کرد که این کار را انجام نداد.
سیداحمد طاهری در جمع بهره‌برداران روستای روشن آباد شهرستان بابل در رابطه با سرمازدگی خزانه برنج گفت: سرمازدگی پدیده ای است که در درجه حرارت های پایین سبب ایجاد خسارت و یا از بین رفتن اندام های گیاهی می شود.
درپی عدم ایفای تعهدات شرکت بازرگانی حسین پناه در قرارداد فروش انحصاری ۸۲ هزار تن برنج دولتی به ارزش ۱۸۲ میلیارد تومان، شرکت بازرگانی دولتی تهدید به شکایت از این شرکت به مراجع قضایی کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران دلاور حیدرپور از بذرپاشی و خزانه‌گیری 140 هزار هکتار اراضی شالیزاری در استان خبر داد.
بازرگانان و تجار بزرگ پاکستان برای افزایش صادرات برنج به ایران تا 4 میلیارد دلار خواهان برداشته شدن تعرفه گمرکی این کشور شدند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: احتمال دارد در مرداد به دلیل کاهش بارش‌ها، کشاورزان با کمبود منابع آبی مواجه شوند.
حسن پورمحمدی مدیر جهاد کشاورزی لاهیجان اعلام کرد : تاکنون در16 هزار هکتار از 23 هزار و816 هکتار شالیزارهای لاهیجان شخم اول زده شده است.
مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي مازندران درباره زراعت برنج در مازندران اظهار کرد: تاکنون 156 هزار و 766 هکتار معادل 75 درصد از شاليزارهاي مازندران شخم و شيار شد.
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی آمل از انجام نخستین نشاء مکانیزه برنج کشور در این شهرستان خبر داد و گفت: نخستین نشاء در روز پنج‌شنبه 19 فروردین‌ماه در سه هکتار در دهستان دشت‌سر روستای فیروزکلا سفلی انجام می‌شود.