BerenjNews.ir
امروز : 28 بهمن 1396 - 21:24
اخبار عمومی
دبیر انجمن برنج کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) درباره ریسک نشاء برنج 12 روز زودتر از موعد مقرر در برخی استان‌های شمالی گفت: زمان مناسب برای نشاءگیری برنج اواخر اسفند و اوایل فروردین‌ماه است، اما همیشه کشاورزان از سرمای این دو زمان متوجه ضرر و زیان می‌شوند.
وضع تعرفه‌های جدید و سنگین در شرایطی که 63 درصد مردم مجبور به تأمین نیاز غذایی خود از انواع وارداتی هستند، راه ورود برنج قاچاق را به کشور باز می‌کند.
رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: می‌دانیم که قیمت برنج داخلی در حال حاضر گران است و سود این گرانی فقط در جیب دلال است.
طهمورث قاسم‌نژاد درباره مزایای شخم و شیار زمستانه و آب تخت کردن شالیزارها، اظهار کرد: افزایش خاک، صرفه‌جویی در میزان مصرف آب و کاهش جمعیت برخی از آفت‌های برنج و غنی‌سازی خاک از مزایای شخم زمستانه مزارع برنج است.
مدیر بیمه کشاورزی گیلان از واریز 24 میلیارد و 500 میلیون تومان غرامت بیمه مجموع محصولات کشاورزی در این استان خبر داد.
دبیر انجمن برنج کشور گفت: کلیه‌ برنج‌های وارداتی دارای شناسنامه هستند اما متأسفانه بعد از ورود به ایران برخی سودجویان آنها را با برنج ایرانی ترکیب کرده و تحت بسته‌بندی‌های جدید با نام برنج ایرانی عرضه می‌کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از آغاز خزانه گیری برنج در برخی از اراضی مرکزی استان خبر داد و گفت: شماری از شالیکاران بابل ، آمل ، فریدونکنار و بابلسر با هدف انجام کشت دوم ، خزانه گیری شالی را امسال 12 روز زودتر شروع کردند.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه گفت: امسال ۵۰۰ تن برنج وارداتی خریداری و در انبار شرکت غله این استان ذخیره شد.
با پشتیبانی مادی و معنوی صندوق حمایت از پژوهشگران نحوه جایگزینی باکتری همزیست با ریشه گیاه برنج به جای استفاده از کودهای شیمیایی بررسی شد.
قیمت برنج طارم اصل به قیمت 8200 هزار تومان در بازار میادین به فروش می رسد.
رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به اخباری تولید برنج تراریخته در داخل کشور، اظهار داشت: «تولید داخلی برنج تراریخته هنوز در حد تحقیقات است زیرا این محصول ابتدا باید تاییدیه بگیرد و بعد وزارت جهاد کشاورزی این نوع محصول را تایید کند بعد از سوی سازمان غذا و دارو هم باید تایید شود و ورود این برنج به بازار به همین راحتی نیست.»
چندی پیش ارسال محموله فرش ایرانی به آمریکا خبرساز شد و حالا به نظر می‌رسد صادرات برنج ایرانی به آمریکا آغاز شده است. پیش از این در یک دهه اخیر تنها در سال 85 معادل 454 کیلوگرم و در سال 88 معادل 50 کیلوگرم برنج از ایران به آمریکا صادر شده بود.
رئیس پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی سازمان بسیج جامعه پزشکی گفت: حمایت‌کنندگان تراریخته با شتاب بسیار زیاد سعی دارند تراریخته را وارد مزارع کنند و متاسفانه اکنون حتی وارد شالیزارهای برنج شده است؛ برخی کشاورزان می‌گویند ارقام برنج آن‌ها آلوده شده است.
عضو هیات مدیره اتحادیه بنکداران موادغذایی گفت: برنج ایران به 60 کشور صادر می شود و اخیرا هم به آمریکا آغاز شده است.
تبلیغات انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با شور و هیجان زیاد در نقاط مختلف کشور ادامه دارد اما در برخی شهرستان های جنوب آذربایجان غربی رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است.
رد كليات برنامه ششم مجلس در كميسيون اجتماعي و اقتصادي مجلس و قرار گرفتن بررسي و تجديد نظر آن تا چند روز ديگر يك هشدار را درباره يك مساله زيست محيطي ديگر كه باز هم سلامت مردم را نشانه گرفته، به صدا در آورده است
آقای دکتر عرفانی معاون محترم موسسه در مازندران، خاطر نشان کردند که بروز محدودیت ‎ها، بویژه محدودیت منابع آبی ناشی از تغیرات اقلیمی، باعث گردید تا مسئولان وزارت جهاد کشاورزی درصدد تدوین طرح افزایش ضریب خوداتکایی در یک افق ده ساله با محوریت استان ‎های شمالی بویژه استان مازندران باشند.
رئیس اداره فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: مازندران با داشتن 100 واحد بانک نشا، عملیات پرورش نشا و آماده‌سازی خزانه و نشاکاری با ماشین‌های نشاکار را به صورت مکانیزه در دستور کار قرار داد.
استاندار مازندران با اشاره به ساماندهی بسته‌بندی محصول برنج‌ در استان، گفت:برنج مازندران هیچ مشکل بهداشتی ندارد.
فرمانده انتظامی رشت در جلسه انتظامی استان بیان کرد: چندین فقره سرقت برنج‌ از انبارهای کشاورزان بخش خشکبیجار به وقوع پیوست و موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.