BerenjNews.ir
امروز : 06 ارديبهشت 1397 - 15:19
اخبار عمومی
در عید امسال بدلیل عدم کنترل قیمت برنج،نرخ این محصول نسبت به اسفند ماه افزایش قابل توجهی داشته است؛ در نتیجه برنج 8500 تومانی در تهران به بالای 11 هزار تومان رسید که موجب نارضایتی مصرف کنندگان شده است.
مدیر جهاد کشاورزی فومن امروز گفت : تاکنون در هشت هزار و 850 هکتار از 13 هزار و 870 هکتار شالیزار این شهرستان شخم اول زده شد.
کشت برنج در مازندران روز یکشنبه و حدود دو هفته زودتر از موعد سال های پیش با نشاء اولین شالیزار در روستای درزی کلا از توابع بخش دابودشت شهرستان آمل آغاز شد.
مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان فریدونکنار در اولین جلسه شورای اداری مدیریت جهاد کشاورزی فریدونکنار در سال 95، اظهار کرد: در سال 95 و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری با قدرت و انرژی هرچه تمام‌تر گام‌های موثری در مسیر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل برداشته می‌شود
دبیر انجمن برنج کشور گفت: طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی امکان بارش بارندگی‌های شدید در مناطق شمالی کشور وجود دارد و این مساله کمی نگران کننده است اما به کشاورزان و شالیکارانی که در مسیر رودخانه‌ها هستند هشدارهای لازم داده شده است.
رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه قیمت برنج افزایشی در مقایسه با قبل از عید ندارد گفت: شایعه سازان به دنبال افزایش قیمت هستند و حتی مسائلی چون صادرات برنج ایرانی را مطرح می‌کنند اما با مراجعه به آمار گمرک کذب بودن آن مشخص می‌شود.
در بازار شب عید و ایام نوروزی برنج تنها محصول خوراکی بود که با نوسان قیمت مواجه شد و وزارت جهاد کشاورزی نیز نسبت به آن اعتراض داشته و به گفته معاون این وزارتخانه، دلالان عامل گرانی این محصول هستند چراکه هیچ کمبودی در بازار نداریم و قیمت منطقی کیلویی 8000 تومان است.
مدیر بیمه کشاورزی گیلان با تأکید بر ضرورت بیمه خزانه‌های برنج گفت: 15 فروردین مهلت بیمه خزانه برنج پایان می‌یابد.
رئیس جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه گیلان ۲ میلیون ۷۵۰ هزار تن تولیدات کشاورزی دارد، گفت: ۴۰ درصد برنج کشور را استان گیلان تأمین می‌کند.
مدیر اداره جهاد کشاورزی تالش گفت: بیش از ۵۰ درصد از برنج تولیدی در تالش به شهرها و استان‌های دیگر صادر می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل گفت: 18 هزار و 240 هکتار معادل 40 درصد از شالیزارهای بابل بذر پاشی شد
اولين شفيره کرم ساقه خوار برنج در منطقه پايين خيابان ليتکوه و در روستای تازه آباد دیده شد.
اولين نشای برنج پانزدهم فروردين ماه جاری در آمل انجام می شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر کشاورزان به دلیل بحران کم آبی و مشکلات موجود چوب حراج به زمین ها و شالیزارهایشان زده اند و این امر در آینده موجب شکستن کمر کشاورزی در این استان خواهد شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تجهیز 10 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان بیش از 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
سرپرست جهادکشاورزی آمل با اشاره به اینکه دو سوم برنج مورد نیاز مردم از طریق شهر برنج خیز آمل تامین می‌شود گفت: محصول برنج در ۸۵ درصد شالیزارهای آمل کشت شد.
قیمت انواع محصول برنج در قالب جدول منتشر شد.
معاون موسسه تحقیقات برنج کشور از تولید و توزیع سه تن بذر پایه و مادری از رقم بومی طارم هاشمی برای نخستین بار در مازندران بین شالیکاران خبر داد.
مجری طرح یکپارچه سازی تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری استان های شمالی گفت: در برنامه ششم توسعه، تجهیز و نوسازی 50 هزار هکتار اراضی شالیزاری در گیلان و 50 هزار هکتار در اراضی استان مازندران پیش بینی شده است که این امر نشاندهنده اهمیت دولت به این مقوله است.
با امید به حمایت همه جانبه دولت و دکتر ربیع فلاح استاندار محترم مازندران خواهان نوسازی در ساختار شالیکوبی ها و بومی سازی تکنولوژی روز دنیا در ایران هستم تا با جلوگیری چشمگیر ضایعات برنج درمرحله تبدیلی بتوانیم سرانه تولید ملی را در حوزه برنج ارتقاء داده و شاهد تحول اساسی در این حوزه باشیم