BerenjNews.ir
امروز : 06 ارديبهشت 1397 - 15:27
اخبار عمومی
40 درصد شالیزارهای آستارا شخم زمستانی خورده است.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان اردبیل از تولید سالانه هفت هزار و ۴۰۸ تن برنج در این استان خبر داد.
مدیر جهادکشاورزی فریدونکنار از آغاز عملیات کشت و خزانه‌گیری برنج در این شهرستان خبر داد.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه قاچاق بعضی از محصولات موجب ورود بیماری مگس مدیترانه‌ای و مگس زیتون به کشور شده است،‌ گفت: محصولات تراریخته در کشور تولید نمی‌شود و برنج تولیدی کشور نیز سالم است.
فرزین فرهادی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری، اظهار کرد: برنج به‌عنوان یک محصول استراتژیک سبب متمایز شدن از سایر محصولات کشاورزی شده است.
طهمورث قاسم نژاداظهار کرد: همزمان با نزديک شدن فصل کاشت برنج و آماده‌سازي شاليزارها و ضدعفوني بذر شالي، شاليزارها با ادوات کشاورزي مانند تراکتور مخصوص شاليزاري آماده‌سازي شود و در آماده‌سازي شاليزار نبايد از تراکتورهاي سنگين استفاده شود.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان بابلسر ازاولين خزانه گيري برنج درشاليزارهاي بابلسرخبرداد.
دبیر انجمن برنج کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) درباره ریسک نشاء برنج 12 روز زودتر از موعد مقرر در برخی استان‌های شمالی گفت: زمان مناسب برای نشاءگیری برنج اواخر اسفند و اوایل فروردین‌ماه است، اما همیشه کشاورزان از سرمای این دو زمان متوجه ضرر و زیان می‌شوند.
وضع تعرفه‌های جدید و سنگین در شرایطی که 63 درصد مردم مجبور به تأمین نیاز غذایی خود از انواع وارداتی هستند، راه ورود برنج قاچاق را به کشور باز می‌کند.
رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: می‌دانیم که قیمت برنج داخلی در حال حاضر گران است و سود این گرانی فقط در جیب دلال است.
طهمورث قاسم‌نژاد درباره مزایای شخم و شیار زمستانه و آب تخت کردن شالیزارها، اظهار کرد: افزایش خاک، صرفه‌جویی در میزان مصرف آب و کاهش جمعیت برخی از آفت‌های برنج و غنی‌سازی خاک از مزایای شخم زمستانه مزارع برنج است.
مدیر بیمه کشاورزی گیلان از واریز 24 میلیارد و 500 میلیون تومان غرامت بیمه مجموع محصولات کشاورزی در این استان خبر داد.
دبیر انجمن برنج کشور گفت: کلیه‌ برنج‌های وارداتی دارای شناسنامه هستند اما متأسفانه بعد از ورود به ایران برخی سودجویان آنها را با برنج ایرانی ترکیب کرده و تحت بسته‌بندی‌های جدید با نام برنج ایرانی عرضه می‌کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از آغاز خزانه گیری برنج در برخی از اراضی مرکزی استان خبر داد و گفت: شماری از شالیکاران بابل ، آمل ، فریدونکنار و بابلسر با هدف انجام کشت دوم ، خزانه گیری شالی را امسال 12 روز زودتر شروع کردند.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه گفت: امسال ۵۰۰ تن برنج وارداتی خریداری و در انبار شرکت غله این استان ذخیره شد.
با پشتیبانی مادی و معنوی صندوق حمایت از پژوهشگران نحوه جایگزینی باکتری همزیست با ریشه گیاه برنج به جای استفاده از کودهای شیمیایی بررسی شد.
قیمت برنج طارم اصل به قیمت 8200 هزار تومان در بازار میادین به فروش می رسد.
رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به اخباری تولید برنج تراریخته در داخل کشور، اظهار داشت: «تولید داخلی برنج تراریخته هنوز در حد تحقیقات است زیرا این محصول ابتدا باید تاییدیه بگیرد و بعد وزارت جهاد کشاورزی این نوع محصول را تایید کند بعد از سوی سازمان غذا و دارو هم باید تایید شود و ورود این برنج به بازار به همین راحتی نیست.»
چندی پیش ارسال محموله فرش ایرانی به آمریکا خبرساز شد و حالا به نظر می‌رسد صادرات برنج ایرانی به آمریکا آغاز شده است. پیش از این در یک دهه اخیر تنها در سال 85 معادل 454 کیلوگرم و در سال 88 معادل 50 کیلوگرم برنج از ایران به آمریکا صادر شده بود.
رئیس پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی سازمان بسیج جامعه پزشکی گفت: حمایت‌کنندگان تراریخته با شتاب بسیار زیاد سعی دارند تراریخته را وارد مزارع کنند و متاسفانه اکنون حتی وارد شالیزارهای برنج شده است؛ برخی کشاورزان می‌گویند ارقام برنج آن‌ها آلوده شده است.