BerenjNews.ir
امروز : 06 ارديبهشت 1397 - 15:12
اخبار عمومی
عضو هیات مدیره اتحادیه بنکداران موادغذایی گفت: برنج ایران به 60 کشور صادر می شود و اخیرا هم به آمریکا آغاز شده است.
تبلیغات انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با شور و هیجان زیاد در نقاط مختلف کشور ادامه دارد اما در برخی شهرستان های جنوب آذربایجان غربی رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است.
رد كليات برنامه ششم مجلس در كميسيون اجتماعي و اقتصادي مجلس و قرار گرفتن بررسي و تجديد نظر آن تا چند روز ديگر يك هشدار را درباره يك مساله زيست محيطي ديگر كه باز هم سلامت مردم را نشانه گرفته، به صدا در آورده است
آقای دکتر عرفانی معاون محترم موسسه در مازندران، خاطر نشان کردند که بروز محدودیت ‎ها، بویژه محدودیت منابع آبی ناشی از تغیرات اقلیمی، باعث گردید تا مسئولان وزارت جهاد کشاورزی درصدد تدوین طرح افزایش ضریب خوداتکایی در یک افق ده ساله با محوریت استان ‎های شمالی بویژه استان مازندران باشند.
رئیس اداره فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: مازندران با داشتن 100 واحد بانک نشا، عملیات پرورش نشا و آماده‌سازی خزانه و نشاکاری با ماشین‌های نشاکار را به صورت مکانیزه در دستور کار قرار داد.
استاندار مازندران با اشاره به ساماندهی بسته‌بندی محصول برنج‌ در استان، گفت:برنج مازندران هیچ مشکل بهداشتی ندارد.
فرمانده انتظامی رشت در جلسه انتظامی استان بیان کرد: چندین فقره سرقت برنج‌ از انبارهای کشاورزان بخش خشکبیجار به وقوع پیوست و موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.
در یک ماه اخیر نرخ برنج در بازار جهانی 0.9 درصد افزایش پیدا کرده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان امروز گفت : هرساله قبل از شروع فصل زراعی جدید کارگروهی متشکل از مدیران هواشناسی ، مدیریت بحران ، شرکت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی گیلان در نشستی ، تقویم زراعی شالیکاران را مشخص می کنند.
کشت برنج در مازندران ‌ریشه در فرهنگ بومی منطقه دارد و قداست خاصی که برنج نزد شالیکاران و کشاورزان منطقه دارد بانی بسیاری از جشن‌ها و اعیاد مانند جشن خرمن است
دبیر انجمن وارد‌کنندگان برنج از واردات حدود 600 هزار تن برنج طی 10 ماهه اخیر خبر داد و گفت: برنج‌های تاریخ مصرف گذشته مربوط به واردات شرکت بازرگانی دولتی در دولت قبل است و بخش خصوصی نیز مربوط نیست.
بر اساس آخرین گزارش فائو، طی پنج سال اخیر کشورهای صادرکننده برنج در جهان با افت قیمتی از پنج تا بیش از 200 دلاری روبه‌رو بودند.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، گفت: ورود غیرقانونی برنج به کشور بسیار نگران کننده است.
مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی با اعلام اینکه "اگر آلودگی انبارهای برنج بازرگانی دولتی مایکوتوکسین تشخیص داده شود اجازه مصرف دامی نیز نخواهند داشت" گفت: کماکان برخی از این انبارها به‌وسعت ۶، ۱۰ و ۱۲هزار تن برای بررسی پلمب است.
معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی گفت: عملیات تجهیز و نوسازی هفت هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران آغاز شده که برای سال 95 تجهیز و بهره برداری می شود.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: واردات هر برنج دولتی و خصوصی از مبادی رسمی و گمرکات، عاری از آلودگی است اما احتمال آلوده بودن برنج قاچاق در کشور وجود دارد.
در میان آگهی‌های عجیبی که این روزها در رابطه با مسکن وجود دارد، به تازگی تعویض برنج با ملک نیز مشاهده می‌شود.
رییس انجمن برنج خوزستان گفت: به وضع تاسف بار و بغرنج برنجکاران خوزستانی رسیدگی شود زیرا عدم خریداری برنج تولیدشده، مشکلات فراوانی را برای این کشاورزان به وجود آورده است.
شواهد بازار نشان می دهد قیمت برنج ایرانی طی روزهای اخیر بشدت افزایش یافته و این در حالی است که این ماده غذایی نقش اساسی در سبد مواد خوراکی بسیاری از مردم دارد.
عزیزالله شهیدی‌فر با بیان این که متاسفانه مدتی است شایعه آلودگی، مخلوط کردن و در نتیجه کاهش کیفیت برنج مازندران در برخی سایت‌های خبری و فضای مجازی شنیده می‌شود، افزود: برنج مازندران یکی از باکیفیت‌ترین اقلام برنج محلی کشور است که به‌رغم نظارت‌های دقیق سازمان جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و تعزیرات حکومتی استان، مورد سوء‌استفاده دلالان و بازرگانان سودجو قرار گرفته است.