BerenjNews.ir
امروز : 07 ارديبهشت 1397 - 01:08
اخبار عمومی
اگر کشت برنج در استان‌های غیرشمالی را محدود کنیم و بخواهیم جایگزینی برای آن پیدا کنیم، دانه‌های روغنی ازجمله سویا می‌تواند مناسب باشد، به‌گونه‌ای که به جای هر یک هکتار برنج‌کاری، می‌توان پنج تا هفت هکتار سویاکاری کرد.
ضرورت برند سازي محصول استراتژیک برنج استان / نظارت همه جانبه بر روند عرضه، خريد و فروش برنج در بازار توسط دستگاه های ذیربط صورت گیرد
صبح روز دوشنبه مورخ 94/7/13 سخنرانی علمی توسط دکتر محمود شهرام سلطانی عضو هیات علمی بخش خاک و آب موسسه در محل سالن اندیشه برگزار گردید. خلاصه سخنرانی ایشان در زیر آمده است.
دكتر فلاح در اين جشنواره، خاطر نشان ساخت: �استانداري از همه توان براي تقويت توليد و عرضه برنج در استان حمايت خواهد كرد.
با تأیید دولت، بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه، بانک کشاورزی به‌عنوان عامل رسمی خرید ذخایر استراتژیک کشاورزی تعیین شد.
بهرام بیرانوند عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: ممنوعیت واردات برنج طرحی در زمینه حمایت از تولیدات داخلی است
نامه ریاست کارخانجات تولید برنج منطقه شمال کشور در خصوص روکود بازار برنج به دکتر رییع فلاح استاندار
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:ورود ارقام هیبرید جدید از چین جهت انجام آزمایش/کاهش سطح زیر کشت محصول برنج تا افق 1404
تهران - ایرنا - تحلیل ها و گزارشات آماری مربوط به تولید محصولات کشاورزی حاکیست که تولیدات این بخش در دولت های نهم و دهم از شرایط مطلوبی برخوردار نبوده به طوری که کشور در این مدت به واردکننده محصولاتی تبدیل شده بود که در گذشته حتی در برخی از آنها به خودکفایی رسیده بود.
رفع چالش قیمتی محصولات، خواست کشاورزان است و دولت و وزارت جهاد کشاورزی باید در این باره زیرساخت‌ها را برای ورود کشاورزان به بورس کالا فراهم کند.
وزیر نیرو گفت: 91 دشت از مجموع 609 دشت کشور امسال به صورت آزمایشی تحت پوشش این طرح تعادل بخشی قرار می‌گیرند.
کنفرانس ملی پتانسیل ها و چالش های رودخانه ها، تالاب ها و منابع آبی ایران توسط مؤسسه پژوهشگران اندیشمند و با همکاری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سازمان های مختلف در تاریخ های 28 و 29 بهمن 1394 در اهواز برگزار خواهد شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از برداشت بیش از 90 درصدی برنج در این استان خبر داد و گفت: بارش‌های اخیر که در برخی مناطق با سیلاب همراه بوده است، باعث ورس برخی شالیزارها شده است که جای نگرانی وجود ندارد.
مشکلات عمده ما در برنامه، بودجه و ساماندهی است
نماینده مردم آمل در مجلس با تقلب خواندن اختلاط برنج ایرانی و خارجی برای ظلم به کشاورزان، گفت: سازمان تعزیرات حکومتی با تشدید نظارت بر عملکرد دستکاه های تولید و عرضه برنج ایرانی باید مانع از اختلاط برنج ایرانی و خارجی شود.
محمد سواری افزود: سال گذشته بسیاری از واحدهای شالیکوبی، شالی را از کشاورزان خریداری کرده اما به دلیل کمبود نقدینگی وجوه آن‌ها را پرداخت نکردند و این مساله موجب شد که کشاورزان برای شروع کشت پاییزه با مشکل مواجه شوند.
غلامرضا خانکشی‌پور با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده برای کاشت برنج در کشور گفت: برداشت برنج امسال نسبت به محدودیت‌هایی که در کاشت محصول به علت کمبود آب در استان‌های جنوبی وجود داشته است، مافوق‌ تصور بوده و امسال، برنج با کیفیت خوبی برداشت شده است.
فروش کالاها و محصولات ایرانی به نام خارجی این بار جای خود را به فروش کالای خارجی با عنوان ایرانی داده است! تبلیغ و فروش برنج ایرانی که در اصل خارجی است موضوعی است که مدت ها بسیاری از خریداران از آن گلایه‌مندند. در این زمینه رییس اتحادیه بنکداران موادغذایی ازانجام بازرسی های لازم و برخورد قانونی با واحدهای متخلف خبر داد.
«اگر دولت های ایران و پاکستان موافقت کنند، صادر کنندگان به زودی یک میلیون برنج باسماتی به ایران ارسال خواهند کرد.» قبل از اینکه تحریم های اقتصاد غرب علیه ایران اعمال شود، پاکستان سالانه حدود ۷۰۰ هزار تن برنج باسماتی به ایران صادر می کرد و کشور ما بزرگترین بازار مصرف برنج پاکستان محسوب می شد. در حال حاضر، پاکستان ۴ میلیون تن برنج مازاد دارد که از این میزان ۳.۲ میلیون تن آن از نوع غیر باسماتی و ۷۰۰ هزار تن باسماتی است. پاکستان بابت خرید برق از ایران بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به ما بدهکار است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی تاکنون ثبت سفارش جدید برای واردات برنج نداشته است، گفت: ‌پیش‌بینی می‌شود ‌در ماه‌های آینده روند قیمت برنج شمال صعودی باشد.